REKLAMA

Bronisław Bida - roztoczański skrzypek, który kochał pszczoły

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2013 11:04
Był jednym z ostatnich autentycznych muzykantów w tym regionie. Grał do ostatnich chwil życia, a jego największą pasją oprócz muzyki były pszczoły.
Audio
Bronisław Bida
Bronisław BidaFoto: PR

Bronisław Bida roztoczański skrzypeck z Gródek miał na swoim koncie wiele prestiżowych nagród. Brał udział w licznych przeglądach, festiwalach i konkursach muzyki ludowej. Zawsze zajmował czołowe miejsca. 30 czerwca br. zdobył I nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Pasję do skrzypiec odziedziczył po przodkach.

- Miałem w rodzinie skrzypka - Józefa Radeja, który tak dobrze grał na skrzypcach, że przed siedemdziesięciu laty kazano mu w nocy uciekać z Wołynia, żeby się uratował - wspominał Bida.

Bida w młodości także bardzo dobrze tańczył. Przez wiele lat zajmował się sportem, hodował pszczoły i szył czapki, z czego się utrzymywał. - Lubiłem i do tej pory lubię miód. Z tego się utrzymywałem, to mój sposób na życie - mówił w radiowej Dwójce.

Bida najbardziej lubił oberki, których miał w repertuarze ponad dwadzieścia. Muzyk duże znaczenie przywiązywał do brzmienia, grał delikatnie i tanecznie.  - Dźwięk powinien być czysty. Nie lubię jak instrument trzeszczy. Smyczek trzeba trzymać delikatnie - tłumaczył.
Zmarł 24 lipca roku 2013.

mr

Zobacz więcej na temat: folk MUZYKA Odeszli 2013

Czytaj także

Czapki, pszczoły i oberki skrzypka z Roztocza

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2013 16:36
– Miałem w rodzinie Józefa Radeja, który tak dobrze grał na skrzypcach, że przed siedemdziesięciu laty kazano mu w nocy uciekać z Wołynia, żeby się uratował - mówił w Dwójce Bronisław Bida, niepokonany od trzech lat laureat Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.
rozwiń zwiń