Kujawska sensacja etnograficzna

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2018 19:00
Cztery wałki fonograficzne przetrwały drugą wojnę światową zakopane pod ziemią i trafiły niedawno do Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Trwają intensywne prace nad ich digitalizacją i opisem naukowym.
Audio
  • Sensacja etnograficzna na Kujawach (Dwójka/Źródła)
Fonograf
FonografFoto: archiwum Foter.com

- Odkrycie nastąpiło dzięki córce przedwojennego folklorysty i pasjonata archeologii pana Bonifacego Zielonki, który w międzywojniu współpracował z Centralnym Archiwum Fonograficznym – mówiła Agnieszka Kostrzewa z Działu Folkloru Muzeum Etnograficznego w Toruniu - Zapisywał on na fonografie wszelakie przejawy przedwojennej muzycznej kultury ludowej i odsyłał je potem do centrali. Po nagłym wybuchu wojny, niewysłane nagrania zostały przez pasjonata muzyki kujawskiej ukryte pod ziemią i przeleżały tam do czasów obecnych. Budynek CAF w trakcie działań wojennych spłonął wraz z całym bezcennym zbiorem. Wszystkie nagrania CAF przepadły bezpowrotnie.

Poza wałkami fonograficznymi udało się także odzyskać notatki, bruliony i inne dokumenty zebrane przez folklorystę. Zielonka zanotował w nich, że udało mu się zapisać około tysiąca utworów. Operował głównie w Byczynie w Sędzinie, później w Brzozie.

W „Źródłach” możemy posłuchać fragmentu jednego z odnalezionych nagrań i dowiedzieć się od specjalisty jakie problemy stwarza "remastering" takiego znaleziska. Zachęcamy do odsłuchania nagrania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Źródła

Rozmawiała: Justyna Piernik

Gość: Agnieszka Kostrzewa (Działu Folkloru Muzeum Etnograficznego w Toruniu)

Data emisji: 19.10.2018

Godzina emisji: 15.20