Polskie Radio
Section05
odkrycia i ciekawostki

Peru. Polscy archeolodzy odkryli 22 pochówki, głównie dzieci i noworodków

Zmumifikowane pochówki 22 osób, głównie małych dzieci i noworodków, odnalazł polsko-peruwiański zespół naukowców w miejscowości Barranca w Peru - poinformował bioarcheolog Łukasz Majchrzak. Oprócz tkanin, którymi owinięto ciała zmarłych, odnaleziono także ceramikę, narzędzia oraz pozostałości pożywienia.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA archeologia odkrycia i ciekawostki odkrycia archeologiczne Peru

Cenny artefakt z czasów Powstania Warszawskiego leżał na śmietniku. Na szczęście trafił do Muzeum Powstania

Walizka zawierająca w środku listy z lat 1943 i 1944, pamiątka z okresu powstania, trafiła do Muzeum Powstania Warszawskiego. - Wiąże się z nią niezwykła historia, która świadczy o wrażliwości i uważności na pamiątki związane z powstaniem – powiedziała PAP rzeczniczka Muzeum Powstania Warszawskiego Anna Kotonowicz.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Powstanie Warszawskie Muzeum Powstania Warszawskiego odkrycia i ciekawostki

Nadzwyczajne odkrycie na terenie starożytnych term w Toskanii. Odnaleziono posąg Apolla

Kolejnego niezwykłego odkrycia archeologicznego dokonano w miejscowości San Casciano dei Bagni koło Sieny w Toskanii we Włoszech. W wodzie na terenie wykopalisk odkryto dwumetrowy marmurowy posągu Apolla - podała w sobotę Ansa. Jak wyjaśnili archeolodzy, to kopia statuy z brązu greckiego rzeźbiarza Praksytelesa z Aten.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA archeologia Włochy starożytność odkrycia i ciekawostki

Na dnie Zatoki Gdańskiej odkryto wrak niemieckiego okrętu. Może być ostatnim zatopionym w walce

Na dnie Zatoki Gdańskiej nurkowie i historycy rozpoznali wrak jednego z lekkich niemieckich okrętów wojennych typu KFK. Zdaniem historyka Łukasza Orlickiego z magazynu Odkrywcy, niewykluczone, że ta jednostka po zakończeniu II wojny światowej, jako ostatnia opuszczała Hel.
Zobacz więcej na temat:  Gdańsk nurkowanie statek odkrywcy odkrycia i ciekawostki odkrycia archeologiczne II wojna światowa historia Polski

Niebezpieczny wrak na dnie Zatoki Gdańskiej. To zatopiony w walce niemiecki okręt wojenny

Na dnie Zatoki Gdańskiej nurkowie i historycy rozpoznali wrak jednego z lekkich niemieckich okrętów wojennych typu KFK. Zdaniem historyka Łukasza Orlickiego z magazynu Odkrywcy, niewykluczone, że ta jednostka po zakończeniu II wojny światowej, jako ostatnia opuszczała Hel.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Gdańsk nurkowanie statek NAUKA ciekawostki odkrywcy odkrycia i ciekawostki odkrycia archeologiczne

Piotr Kilian: 11 listopada przywitałem na szczycie Mount Kościuszko

Jeszcze w październiku Piotr Kilian, Pirat Dyplomata, opuścił Polskę, by zdobyć Górę Kościuszki w Australii. Udało się. - 11 listopada przywitałem na szczycie Mount Kościuszko - zdradza szczegóły wyprawy podróżnik. Ta wyprawa odbyła się pod patronatem Czwórki. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Piotr Kilian Pirat Dyplomata podróże podróże zagraniczne turystyka Australia Paweł Edmund Strzelecki odkrycia i ciekawostki niepodległość 11 listopada