Polskie Radio
Section05
odkrycia i ciekawostki

Co polscy naukowcy odkryli w brzuchu "mumii niewiasty"? Historia pewnej pomyłki

Opublikowane w ubiegłym roku doniesienia badaczy o szczątkach płodu odkrytych w brzuchu mumii, należącej do Uniwersytetu Warszawskiego, okazały się nieprawdą. Według najnowszych badań wynika, że to, co naukowcy wzięli za szczątki nienarodzonego dziecka, jest zawiniątkiem umieszczonym w ciele kobiety. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA archeologia Egipt starożytność odkrycia i ciekawostki Warszawa Uniwersytet Warszawski Muzeum Narodowe w Warszawie

Polscy naukowcy nazwali starożytną skamielinę na cześć Wołodymyra Zełenskiego

Pochodzący sprzed 150 milionów lat bezkręgowiec morski wykopany w Afryce przez zespół polskich naukowców otrzymał imię prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Był to rodzaj rozgwiazdy w kształcie pióra, która dziś występowałaby obficie na skalistym dnie od równika po bieguny. Stworzenie miało 10 długich ramion zakończonych ostrymi, przypominającymi macki pazurami, dzięki którym chwytało dno morskie.
Zobacz więcej na temat:  Wołodymyr Zełenski Ukraina odkrycia i ciekawostki

Jak wykorzystać fale elektromagnetyczne o bardzo wysokiej częstotliwości?

Prestiżowy grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych dla polskiego badacza. W ostatnim konkursie ERC Advanced Grants środki na realizację projektu TERAPLASM otrzymał prof. Wojciech Knap. Celem badań polskiego uczonego jest zastosowanie elektromagnetycznych fal terahercowych, czyli takich o bardzo wysokiej częstotliwości, w komunikacji takiej jak telefonia komórkowa i WiFi kolejnych generacji, systemach obrazowania, wykrywania i monitorowania obiektów, a nawet substancji chemicznych.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski odkrycia i ciekawostki fizyka Fundacja na rzecz Nauki Polskiej NAUKA

Co stało się ze szczątkami poległych pod Waterloo? Naukowcy proponują makabryczną hipotezę

Od bitwy, która kończyła epokę napoleońską, minęło 207 lat. Poległo w niej najprawdopodobniej ponad 40 tys. ludzi. Mimo to badaczom nie udało się odnaleźć masowych grobów żołnierzy. Zdaniem brytyjskich archeologów mogiły te padły ofiarą grabieży o przemysłowej skali.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Waterloo Napoleon_Bonaparte Napoleon Bonaparte NAUKA odkrycia i ciekawostki

Dinozaury: czy mogły także pływać?

Żył około 125 milionów lat temu i podobno mierzył ponad 10 m długości, chociaż akurat w tej kwestii zdania są podzielone. Jakkolwiek by było, paleontolodzy z University of Southampton ogłosili, że na brytyjskiej wyspie Wight odkryli szczątki największego lądowego drapieżnika w historii Europy. Polska też może się pochwalić swoimi odkryciami skamieniałości dinozaurów.
Zobacz więcej na temat:  NAUKA STYL ŻYCIA dinozaury odkrycia i ciekawostki paleontologia Trójka