Polskie Radio
Section05

odkrycia i ciekawostki

To zasiliłoby Ziemię przez 170 tys. lat. "Czysta energia"

Nasza planeta skrywa w sobie gigantyczne ilości wodoru, którego wydobycie i wykorzystanie mogłoby całkowicie zrewolucjonizować światową gospodarkę energetyczną. Złoża znajdują się pod ziemią, w "niezliczonych regionach świata" - przekonują naukowcy. Powstaje jednak pytanie: jak je pozyskiwać? Nad tym obecnie pracują eksperci.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA wodór NAUKA chemia biologia badanie badania naukowcy energetyka

Pierwsze na świecie podwodne rondo. Gdzie je zobaczyć?

Przełomowa na skalę światową konstrukcja. Na Wyspach Owczych otworzono podwodny tunel, który zachwyca swoim wyglądem, a dodatkowo skraca czas podróży między wyspami o kilkadziesiąt minut. Jego wyjątkowość nie kończy się jednak na samym aspekcie wizualnym. Pod wodami Atlantyku inżynierowie zbudowali pierwsze na świecie podwodne rondo.
Zobacz więcej na temat:  Wyspy Owcze tunel podwodny świat Atlantyk ŚWIAT infrastruktura

Prawdopodobnie starożytni skazili ołowiem region Morza Egejskiego

Starożytni doprowadzili do skażenia ołowiem regionu Morza Egejskiego - sugerują badacze na łamach "Communications Earth & Environment". Z badań wynika, że zanieczyszczenie metalem mogło się zacząć około 5,2 tysięcy lat temu. Naukowcy uważają, że to najstarszy znany zapis prawdopodobnego skażenia ołowiem środowiska morskiego.
Zobacz więcej na temat:  odkrycia archeologiczne Grecja starożytność starożytna Grecja

Jan Heweliusz. "Jego obserwacje inspirowały największych astronomów"

– Heweliusz był wybitnym astronomem, jednym z tych, którzy byli niezbędni, żeby na przykład Isaac Newton mógł sformułować swoje odkrywcze teorie – oceniał na antenie Polskiego Radia historyk astronomii prof. Jarosław Włodarczyk. – Giganci potrzebują danych i wiedzy zgromadzonych przez innych, a obserwacje Heweliusza inspirowały największych astronomów.
Zobacz więcej na temat:  Gdańsk astronomia Jan Heweliusz Mikołaj Kopernik

Od teledysku przez wampirkę po nubijskie szaty. Ogłoszono wyniki konkursu "Archeologiczne Sensacje 2024"

Znamy wyniki plebiscytu "Archeologiczne Sensacje 2024", w którym doceniane są najciekawsze odkrycia, publikacje, projekty i wydarzenia związane z pracami polskich archeologów. Zwycięzców wyłoniono w 10 kategoriach, m.in.: za najważniejsze odkrycie archeologiczne w Polsce czy odkrycie zagraniczne dokonane przez polskich badaczy.
Zobacz więcej na temat:  archeologia odkrycia archeologiczne NAUKA Katarzyna Kobylecka