REKLAMA

Polska tradycja z Bukowiny rumuńskiej

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2018 13:00
W "Źródłach" odwiedziliśmy Zbylutów na Dolnym Śląsku, gdzie mieszkają i działają pieśniarki z Góralskiego Teatru Pieśni "Dunawiec", kultywujące zwyczaje z rumuńskiej Bukowiny, Polesia czy Podola.
Audio
  • Wspomnienia członkiń Góralskiego Teatru Pieśni "Dunawiec" (Dwójka/Źródła)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Domena publiczna Pixabay.com

– Między sobą mówimy gwarą, tak jak w domu się mówiło. W naszych domach dużo się śpiewało, nadal z rodzinami tak spędzamy czas i kolędujemy. Podtrzymujemy tradycję – mówiły członkinie zespołu.

Góralski Teatr Pieśni "Dunawiec" ze Zbylutowa to wielopokoleniowa grupa wielokrotnie nagradzana na festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą. Istnieje od lat 80. w ramach Koła Gospodyń Wiejskich w Zbylutowie koło Lwówka Śląskiego. Jego nazwa wywodzi się od Dunawca, czyli wsi na Bukowinie Rumuńskiej, znajdującego się na terenie dzisiejszej Ukrainy.

– Występujemy w oryginalnych strojach, takich jakie nosiły nasze babcie i mamy. My, z Podola, Polesia, z Bukowiny, myśmy się odróżniali, gwarą, strojem, nawet potrawami – tłumaczą artystki. Ich pieśni opowiadają o miłości, inne o budzeniu się przyrody, o losach ludzi dotkniętych przez wojny. 

Zespół tworzą: Jadwiga Puszkarz, Terasa Czyżewska, Małgorzata Bandrów, Olga Jeremiejew, Aniela Jałowiecka, Jadwiga Zakarzewska, Jadwiga Lipińska i Maria Najdek. Góralski Teatr Pieśni "Dunawiec" ze Zbylutowa wielokrotnie nagradzany był za zachowywania najcenniejszych śladów polskiej tradycji. 

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.

*** 

Tytuł audycji: Źródła

Rozmawiała: Hanna Szczęśniak

Goście: członkinie Góralskiego Teatru Pieśni "Dunawiec" ze Zbylutowa

Data emisji: 5.10.2018

Godzina emisji: 15.15


at