Górale Żywieccy w nowej monografii

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 15:45
W poniedziałkowym magazynie "Źródła" wybraliśmy się w Beskid Żywiecki. Temu regionowi poświęcony został kolejny, ósmy tom serii monograficznej, opisującej różne grupy etniczne polskich Górali - "Kultura ludowa Górali Żywieckich".
Audio
  • O tomie „Kultura ludowa Górali Żywieckich” opowiadała jego redaktorka i współautorka - Katarzyną Ceklarz ( Dwójka/Źródła)
materiały promocyjne
materiały promocyjneFoto: okładka książki

O tomie "Kultura ludowa Górali Żywieckich”, a także o całej serii rozmawialiśmy z ich redaktorką i współautorką - Katarzyną Ceklarz.

- Obecnie obserwujemy renesans dawnych tradycji wśród Górali. Kliszczacy to mało znana grupa etniczna z Beskidu Żywieckiego. Kultura Kliszczaków jest połączeniem kultury miejskiej Krakowa i góralszczyzny. Przez ich teren biegnie Zakopianka, ale bardziej na zachód od niej również możemy spotkać ich kulturę. Nazwa tej grupy pochodzio od kliszczy, rozcięcia spodni góralskich tuż nad kierpcami - mówiła w "Źródłach" Katarzyna Ceklarz, wydawczyni monografii.

Warstwę muzyczną audycji stanowiły nagrania tradycyjnej muzyki Górali Beskidzkich. Zapraszamy do odsłuchania całości nagrania.

***

Tytuł audycjiŹródła

Prowadziła: Anna Szotkowska

Gość: Katarzyna Ceklarz (redaktorka, wydawczyni)

Data emisji: 18.02.2019

Godzina emisji: 15.15

gs/at