"Siostry Rzeki" - długo wyczekiwana premiera płyty Sutari

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 13:00
- Po ciężkich godzinach nagrywania w studiu, położyłyśmy głowy do poduszki i przyszedł tytuł: "Siostry Rzeki" - powiedziały w audycji członkinie zespołu Sutari.
Sutari, okładka płyty Siostry rzeki.
Sutari, okładka płyty "Siostry rzeki".Foto: mat. promocyjne

Najnowsza płyta Sutari to dialog z tradycjami ludowymi, splecionymi wokół tematów natury, wolności, kobiecości i siostrzeństwa. Opowieść o drzemiącej w nas wewnętrznej sile, która daje szansę na zmianę naszego losu. W piątkowych "Źródłach" porozmawialiśmy o niej z jej twórczyniami.


Posłuchaj
42:41 2020_06_19-15-15-58 _PR2_Źródła.mp3 Premiera najnowszej płyty Sutari (Dwójka/Źródła)

 

- Kochamy rzeki i najchętniej jeździmy nad rzeki, naszą premierę też zamierzamy spędzić nad rzeką – mówiły artystki w audycji. – Zła kondycja rzek, to zła kondycja Ziemi, a co za tym idzie, zła kondycja nas samych. Ekologię odbieramy holistycznie - zaznaczyły.


"Całym sercem wspieramy i dołączamy się do działań ekologicznych, mających chronić przyrodę i wszelkie życie na Ziemi. Z tego też powodu tytuł naszej płyty nawiązuje do wspaniałej akcji ekologiczno-artystycznej Siostry Rzeki" – tak pisały o swoim najnowszym dziele artystki z zespołu Sutari: Basia Songin, Kasia Kapela i Zosia Zembrzuska. 

Rzeka jest szlakiem dla podróżujących, źródłem wody i pokarmu, domem dla wielu gatunków zwierząt, naturalną granicą. Z rzeką wiąże się wiele obyczajów, wierzeń, rytuałów i opowieści. Jest miejscem wypoczynku, świętowania i obcowania z tajemnicami.

- Wiele z tych tekstów jest naszego autorstwa, samodzielnie wykreowaliśmy również wiele melodii, inspirując się muzyką ludową. Melodia "Lila gąski" pochodzi z Wielkopolski i zachwyciłyśmy się wartkością śpiewu, który usłyszałyśmy w oryginale i który tylko odrobinę opierał się o melodię. Tą inspirację wykorzystałyśmy do tego, żeby znaleźć swój własny sposób na zaśpiewanie - tłumaczyła w "Źródłach" Basia Songin.

W "Źródłach" posłuchaliśmy utworów z płyty "Siostry Rzeki" - długo wyczekiwanej premiery grupy Sutari. Płyta została wydana przez AAUU records.


Foto: Piotr Spigiel

***

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Kuba Borysiak

Gość:  Barbara Songin Katarzyna Kapela i  Zofia Zembrzsuska (Sutari)

Data emisji: 19.06.2020

Godzina emisji: 15.15


gs