REKLAMA

Żanna Biczewskaja - diwa rosyjskiej ballady śpiewanej

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 08:00
Bohaterką czwartkowych "Źródeł" była Żanna Władimirowna Biczewskaja - rosyjska pieśniarka i kompozytorka ludowa, koncertująca w całej Europie. W Polsce często gościła również jako jurorka Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Znana jest przede wszystkim jako interpretatorka rosyjskich ballad i romansów.
Audio
  • Żanna Biczewskaja - diwa rosyjskiej ballady śpiewanej (Dwójka/Źródła)
Okładki płyt.
Okładki płyt.Foto: mat. promocyjne

W swoim czasie była popularna również w Polsce, ale obecnie nie sposób usłyszec jej poza Rosją. Dzieje się tak za sprawą jej ewolucji światopoglądowej i ekstremizmu religijnio-politycznego, na tyle wybujałego, że głoszone przez nią poglądy potępiła rosyjska Cerkiew Prawosławna.

Żanna Biczewskaja określa swój styl jako rosyjski, wiejski i ludowy. Jej repertuar obejmuje kilkaset utworów; pieśni o tematyce duchowej, społecznej, rosyjskie i białoruskie pieśni ludowe podane na głos i gitarę, a również romanse i jej kompozycje do wierszy poetów rosyjskich i obcych. Mimo, że czerpie z kultury ludowej pochodzi z moskiewskiego środowiska inteligenckiego. To w nim przed laty poznała Bułata Okudżawę, którego piosenki są istotną składową jej repertuaru. Ballady Bułata Okudżawy - oprócz tradycyjnych pieśni - usłyszeliśmy w jej wykonaniu.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Adam Strug

Data emisji: 20.08.2020

Godzina emisji: 15.15

gs