Petrus Wilhelmi de Grudencz, czyli Piotr z Grudziądza

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 15:00
Petrus Wilhelmi de Grudencz, powszechnie znany jako Piotr z Grudziądza, to urodzony w końcu XIV wieku kompozytor i poeta. Został odkryty przed 50 laty przez czeskiego muzykologa Jaromíra Černego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Posłuchaj
60:56 2021_11_06 23_00_24_PR2_Kryzys_wieku_sredniego.mp3 Rozmowa o twórczości Piotra z Grudziądza (Kryzys wieku średniego/Dwójka)

 

Od tego czasu ujawniono wiele nieznanych źródeł i utworów, a postęp badań pozwolił zobaczyć w nim oryginalnego twórcę i najważniejszego reprezentanta kultury muzycznej Europy Środkowej XV wieku.

W audycji o swoich badaniach dotyczących Piotra z Grudziądza opowiadał prof. Paweł Gancarczyk, autor opublikowanej niedawno pracy poświęconej temu artyście. Książka odkrywa słabo znane aspekty kultury późnośredniowiecznej, pozostające na marginesie głównego nurtu historiografii europejskiej.

***

Tytuł audycji: Kryzys wieku średniego

Prowadzili: Łukasz Kozak i Łukasz Modelski

Data emisji: 6.11.2021

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

Mediewalizm - praktyczne wykorzystywanie średniowiecznych idei

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2021 23:00
Żeby średniowiecze mogło mieć długie trwanie, trzeba je było najpierw wynaleźć. Jedną z najbardziej interesujących postaci, dla której ta epoka miała wielkie znaczenie był historyk Jędrzej Moraczewski, który w 1841 roku w Szamotułach założył Towarzystwo Zbieraczów Starożytności Krajowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Edytorstwo tekstów źródłowych z okresu średniowiecza

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 10:20
Skąd wiemy, że odbył się Zjazd gnieźnieński czy Zjazd w Gąsawie? Dlaczego tak ważna dla kształtowania obrazu średniowiecza jest lektura rękopisów sprzed stuleci? Czy to co czytamy w podręcznikach historii jest tym samym co znajdujemy w rękopisie lub edycji krytycznej?
rozwiń zwiń