X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nadbałtyckie cuda

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2010 08:10
Mało znane oblicza naszych sąsiadów w reportażu "Pogoń za Litwą. 600 lat po Grunwaldzie", w muzyce Mari Kalkun i na wystawie "Sztuka litewska 2000-2010".
Audio

W "Europejskim Magazynie Kulturalnym" gościliśmy autorów książki "Pogoń za Litwą. 600 lat po Grunwaldzie"Jacka Kiełpińskiego, Adama Luksa i Radosława Rzeszotka. Toruńscy dziennikarze przedstawili panoramę krain geograficznych Litwy, pokazali różnice w zwyczajach i kuchni regionalnej. Dotarli do oryginalnych artystów, stawiających swe rzeźby na dnie rzek, i naukowców, którzy stworzyli najlepsze lasery na świecie. Poznali spojrzenie litewskich historyków na bitwę pod Grunwaldem, byli w wygaszanym reaktorze elektrowni atomowej w Ignalinie. Z Jackiem Kiełpińskim i Radosławem Rzeszotkiem rozmawiała Iwona Rzeszotek.

W Wilnie natomiast, odwiedziliśmy wystawę "Sztuka litewska 2000-2010". Znajdują się na niej obrazy, fotografie i filmy współczesnych litewskich twórców. Bartosza Panka po obiektach wystawy oprowadzał kurator Valentinas Klimasauskas. Na ekspozycjach ważniejsze od nazwisk artystów są tytuły, dlatego właśnie wystawa została podzielona na pięć sekcji tematycznych: przywłaszczanie, anektowanie, współpraca, dokumentacja i fikcja artystyczna oraz krytyka instytucji. Pomysłodawcy wystawy nie twierdzą, że są to tematy nowe, ale od początku XXI wieku zaczynają zyskiwać nowy wymiar, dlatego warto się im bliżej przyjrzeć.

Z kolei o swoich fascynacjach muzycznych opowiadała Mari Kalkun - estońska wokalistka i instrumentalistka. Początkowo inspiracją dla tej artystki była tradycja, zwłaszcza estońskie pieśni runiczne, czyli dawne ludowe pieśni epickie o bogatej metaforyce i legendarno-mitycznej treści, wykonywane często przy akompaniamencie strunowego instrumentu kantele. Obecnie najważniejsza dla artystki jest współczesna poezja estońska i gra na cytrze. Z artystką rozmawiał Kuba Borysiak.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak