Nadbałtyckie cuda

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2010 08:10
Mało znane oblicza naszych sąsiadów w reportażu "Pogoń za Litwą. 600 lat po Grunwaldzie", w muzyce Mari Kalkun i na wystawie "Sztuka litewska 2000-2010".
Audio

W "Europejskim Magazynie Kulturalnym" gościliśmy autorów książki "Pogoń za Litwą. 600 lat po Grunwaldzie"Jacka Kiełpińskiego, Adama Luksa i Radosława Rzeszotka. Toruńscy dziennikarze przedstawili panoramę krain geograficznych Litwy, pokazali różnice w zwyczajach i kuchni regionalnej. Dotarli do oryginalnych artystów, stawiających swe rzeźby na dnie rzek, i naukowców, którzy stworzyli najlepsze lasery na świecie. Poznali spojrzenie litewskich historyków na bitwę pod Grunwaldem, byli w wygaszanym reaktorze elektrowni atomowej w Ignalinie. Z Jackiem Kiełpińskim i Radosławem Rzeszotkiem rozmawiała Iwona Rzeszotek.

W Wilnie natomiast, odwiedziliśmy wystawę "Sztuka litewska 2000-2010". Znajdują się na niej obrazy, fotografie i filmy współczesnych litewskich twórców. Bartosza Panka po obiektach wystawy oprowadzał kurator Valentinas Klimasauskas. Na ekspozycjach ważniejsze od nazwisk artystów są tytuły, dlatego właśnie wystawa została podzielona na pięć sekcji tematycznych: przywłaszczanie, anektowanie, współpraca, dokumentacja i fikcja artystyczna oraz krytyka instytucji. Pomysłodawcy wystawy nie twierdzą, że są to tematy nowe, ale od początku XXI wieku zaczynają zyskiwać nowy wymiar, dlatego warto się im bliżej przyjrzeć.

Z kolei o swoich fascynacjach muzycznych opowiadała Mari Kalkun - estońska wokalistka i instrumentalistka. Początkowo inspiracją dla tej artystki była tradycja, zwłaszcza estońskie pieśni runiczne, czyli dawne ludowe pieśni epickie o bogatej metaforyce i legendarno-mitycznej treści, wykonywane często przy akompaniamencie strunowego instrumentu kantele. Obecnie najważniejsza dla artystki jest współczesna poezja estońska i gra na cytrze. Z artystką rozmawiał Kuba Borysiak.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak