X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Legenda Teatru Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2011 17:08
Maria Chludzińska, związana z Polskim Radiem od 61 lat, to osoba niezwykła, pełna wielkiej pasji. – Pani Marysia to radio, a radio to pani Marysia – mówiła w audycji o laureatce tegorocznego Honorowego Splendora Danuta Stenka.
Audio

Wszyscy – radiowcy, z którymi współpracuje, aktorzy, nad których pracą czuwa – są zgodni: bez Marii Chludzińskiej nie wyobrażają sobie Teatru Polskiego Radia. – Pani Marysia to rado, a radio to pani Marysia – podkreśla Danuta Stenka, a Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia, dodaje: – Trudno wyobrazić sobie nasz świat bez Marii Chudzińskiej. Kiedy pojawiłem się w teatrze, ona tu już wszystkim rządziła.   

Pani
Pani Maria Chludzińska przy pracy. Fot. Wojciech Kusiński/PR

 

Kryminał z donicą
– Niektóre koleżanki mówią o mnie "legenda Teatru Polskiego Radia" i chyba jest w  tym część prawdy, bo z radiem jestem związana od 61 lat – mówiła w Dwójce pani Maria. W audycji mieliśmy przyjemność wysłuchać zajmujących opowieści naszego gościa o powojennych czasach radiowego teatru, kiedy mieścił się on jeszcze przy ulicy Myśliwieckiej (w tym: o współpracy z wielkimi sławami aktorskimi ).  

Zadaniem kierownika produkcji, bo taką funkcję pani Maria wiele lat pełniła, było zorganizowanie nagrań słuchowisk i praca podczas ich realizacji w charakterze inspicjenta. O efektach  dźwiękowych wymyślanych przez  panią Marię do dziś krążą anegdoty. – Nagrywaliśmy kiedyś kryminał, no, a jak kryminał, to musi być trup, a jak trup – to trzeba go zakopać – opowiadała pani Maria Chudzińska. – Znaleźliśmy na dole, w holu, taką ogromną drewnianą donicę z ziemią. No to wzięliśmy jakiś pręt, zaciągnęliśmy tę donicę do studia i kopaliśmy grób jak na Bródnie…

Istnieją osoby niezastąpione
– Zna na pamięć numery tajnych telefonów do aktorów – mówił Janusz Kukuła (do licznych obowiązków pani Marii należało zawiadamianie aktorów o kolejnych nagraniach). – Czuwa we wszystkich dziedzinach, jak matka; ma wybitne zdolności polonistyczne, jest znawcą słowa – przypominała z kolei Ludmiła Łączyńska. Jan Warenycia opowiadał o zawsze trafnych radach pani Marii w sprawie obsad, zaś Beata Jankowska, jedna z koleżanek z kierownictwa produkcji, wspominała o tym, jak pani Maria dzieliła się z aktorami, po poniedziałkowych słuchowiskach, swoimi wrażeniami. – Każdy aktor, bez względu na nazwisko, liczył się z jej zdaniem i zabiegał o to, by recenzja była przychylna. Każdy krytyk mógłby pani Marii pozazdrościć trafności – opowiadała Beata Jankowska.

Pani
Pani Maria Chludzińska przy pracy. Fot. Wojciech Kusiński/PR

 

Co ciekawe, Maria Chludzińska sama nieraz wystąpiła u boku sław aktorskich w niejednym słuchowisku. O tym oraz o wielu innych aspektach jej radiowego życia, o jej serdeczności i otwartości, opowiadali w Dwójce ci, którzy mieli przyjemność z panią Marią współpracować.   

Audycję przygotowała Iwona Malinowska.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W Radiu pracuje się wśród przyjaciół - mówią laureaci Splendorów

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2011 21:45
Zdobywcy tegorocznych nagród Teatru Polskiego Radia opowiadali w Dwójce o specyfice tej sceny i o tym, na czym polega magia mikrofonu.
rozwiń zwiń