Aktorka, która walczyła z systemem

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2011 14:33
Halina Mikołajska za swą działalność opozycyjną została ukarana zakazem występów publicznych. Potem przyszły pogróżki i nękania tak trudne do zniesienia, że doprowadziły aktorkę do próby samobójczej…
Audio

Halina Mikołajska debiutowała w 1946 w Starym Teatrze w Krakowie, choć nie były to jej pierwsze  spotkania z teatrem – już w czasie okupacji działała w tzw. Krakowskim Teatrze Podziemnym Adama Muralczyka. Nie lubiła jednak mówić zbyt wiele na ten temat.

Na egzaminie do szkoły teatralnej tak wygłosiła pewien dramatyczny monolog, że doprowadziła do gwałtownych wzruszeń członków szanownej komisji. – Ponoć spłakała się komisja – opowiadała w Dwójce Joanna Krakowska, autorka książki "Halina Mikołajska. Teatr i PRL". W rozmowie o życiu i aktorskiej działalności Mikołajskiej przytoczono również frapującą anegdotę o tym, jak skrzypiące drzwi wpłynęły na rozwój kariery zawodowej początkującej aktorki.

– Miałam półtorej godziny opóźnienia, weszłam na próbę Orfeusza, prowadzoną między innymi przez Edmunda Wiercińskiego, drzwiami, które bardzo skrzypiały. Wszystkie głowy obróciły się w moim kierunku, nagle spostrzegłam, że oglądają mnie i o czymś rozmawiają, naradzają się – opowiadała w nagranych niegdyś dla Polskiego Radia wspomnieniach Halina Mikołajska. – Po naradzie zwołano cały zespół, Wierciński zaproponował, żeby w głównej roli obsadzić mnie, amatorkę.

Za te rolę – Eurydyki – debiutująca Mikołajska dostała nagrodę, wraz z wielkim Osterwą!

Halina
Halina Mikołajska. Fot. z prywatnego archiwum Antoniny Krzysztoń.

 

Halina Mikołajska młodszemu pokoleniu jest mało znana. O połowy lat siedemdziesiątych bowiem za działalność opozycyjną władze PRL wprowadziły zapis na jej na nazwisko. Nie mogła grać w teatrach ani występować w mediach. Jeździła wówczas po Polsce, docierając do różnych, niekoniecznie "teatralnych" miejsc z monodramami.

Najpierw podpisała listy protestacyjne w sprawie zmian w konstytucji, potem wstąpiła do Komitetu Obrony Robotników, stając się jedną z aktywniejszych działaczek.

Halina Mikołajska w serwisie Polskiego Radia poświęconym Komitetowi Obrony Robotników.

Władze szykanowały ją do tego stopnia (dla niej było to absolutne piekło, wspominał Jacek Kuroń), że podjęła próbę samobójczą. Odratowana, z sobie właściwą pasją, działała w "Solidarności", zdając sobie sprawę z faktu, że właściwie przekreśla tym swoją karierę aktorską.

W stanie wojennym internowana i osadzona najpierw w Jaworzu, później w Darłówku. W 1989 roku, 4 czerwca, ciężko chorą wniesiono na noszach do punktu głosowań. Wzięła udział w wygranych wyborach. Spełniło się to, o co walczyła. Wkrótce zmarła.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Joanną Krakowską. W audycji  także fragmenty archiwalnych nagrań radiowych (mówi sama aktorka oraz Jacek Kuroń i, o pobycie w Jaworzu, Maria Wosiek) oraz tekstów listów Haliny Mikołajskiej, które czyta Jolanta Niewiadomska.

Audycję przygotowała Iwona Malinowska.

Czytaj także

Halina Mikołajska

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2016 15:00
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wspomnienia sprzed 30 lat

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2011 09:00
W tym tygodniu w "Zapiskach..." wystąpią osoby, które będą wspominać swoje reakcje na ogłoszenie stanu wojennego.
rozwiń zwiń