REKLAMA

"Chopin i jego Europa" czyli Fryderyk i jego norweski dziedzic

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2014 21:26
W sobotnie popołudnie zapraszamy na recital Francois Dumonta, z utworami Fryderyka Chopina i Thomasa Tellefsena w programie. Transmisja z Filharmonii Narodowej na antenie Dwójki.
Audio
  • Thomas Tellefsen. Norweski dziedzic spuścizny Chopina (Notatnik Dwójki)
Francois Dumont  wykona ma Festiwalu Chopin i jego Europa utwory Thomasa Tellefsena
Francois Dumont wykona ma Festiwalu "Chopin i jego Europa" utwory Thomasa Tellefsena Foto: PAP/Radek Pietruszka

- Myślę, że byli dobrymi przyjaciółmi. Chopin uważał go za bardzo utalentowanego pianistę i kompozytora - tak o norweskim uczniu polskiego kompozytora mówiła w Dwójce Ingrid Loe Dalaker, autorka wydanej niedawno w Polsce książki "Thomas Tellefsen w norweskiej i francuskiej kulturze muzycznej".

Norweski kompozytor był sławnym muzykiem w latach 50. i 60. XIX wieku. Jednak po śmierci został bardzo szybko zapomniany. Duży wpływ na jego twórczość wywarł bez wątpienia Chopin. Thomas Tellefsen pobierał lekcje u polskiego pianisty po przybyciu do Paryża w roku 1842. O chopinowskich inspiracjach świadczy chociażby fakt, iż spośród jego 44 opusów - zwykle inspirowanych norweskim folklorem - aż 16 stanowią mazurki.

Program:

Thomas Tellefsen 3 "Feuillets d’album” op. 16, Ballada c-moll op. 28; Fryderyk Chopin Ballada F-dur op. 38 Thomas Tellefsen Nokturn F-dur op. 2, Tarantella Es-dur op. 6; Fryderyk Chopin Ballada As-dur op. 47, Ballada g-moll op. 23 Thomas Tellefsen Nokturn Ges-dur op. 39, Nokturn B-dur op. 17; Fryderyk Chopin Ballada f-moll op. 52

Wyk. Francois Dumont - fortepian

30 sierpnia (sobota), godz. 17.00-19.25

mm

Czytaj także

Andreas Staier: dawne fortepiany mają osobowość - trzeba z nimi pertraktować

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2014 14:00
- XIX-wieczne instrumenty bardzo się od siebie różniły, nawet jeśli były stworzone przez tego samego konstruktora. Niektóre wymagały siły, inne delikatności. Nie miały nic wspólnego ze współczesną masową produkcją - powiedział wybitny pianista w audycji poświęconej dawnym fortepianom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alexander Gavrylyuk: na Ukrainie ważą się losy całej Europy

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2014 15:00
- Cały czas mam nadzieję, że uda się wyjść z tego konfliktu za pomocą pokojowych środków - podkreślał znakomity pianista, który tuż przed przyjazdem na Festiwal "Chopin i jego Europa" musiał ratować rodziców ze wschodniej Ukrainy...
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Chopin i jego Europa". Czekamy na Zimermana i Polliniego...

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2014 20:00
- Warszawa, miasto młodości kompozytora, zasługiwała na taki festiwal - uważa krytyk muzyczny Dorota Szwarcman. Na kilka dni przed finałem 10 Festiwalu "Chopin i jego Europa" rozmawialiśmy w Dwójce o przemożnym wpływie, jaki wywarł on na życie muzyczne w Polsce i na świecie.
rozwiń zwiń