"Z pewnych względów dyrygenci sugerowali mi Brahmsa"

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2017 11:00
- Przygotowanie tego koncertu zajęło mi około roku. Zwykle to trwa dwa, trzy miesiące - o I Koncercie fortepianowym d-moll Johannesa Brahmsa mówił w Dwójce Jan Lisiecki. Pianista po raz pierwszy zaprezentował swoją interpretację tego dzieła na festiwalu "Chopin i jego Europa".
Audio
  • Jan Lisiecki o Brahmsie i pracy nad interpretacjami (Letni festiwal muzyczny/Dwójka)
  • Jacek Kaspszyk o koncercie na festiwalu "Chopin i jego Europa" (Letni festiwal muzyczny/Dwójka)
Jan Lisiecki
Jan LisieckiFoto: Holger Hage/Dorn Music/archiwum NIFC

Program:

chije 2017 1200.jpg
Chopin i Jego Europa po raz trzynasty w Warszawie

Jan Lisiecki wspominał, że dziwnym trafem utwór ten zasugerowało mu wcześniej dwóch dyrygentów. - Claudio Abbado, z którym grałem koncert Beethovena wyraził ochotę zagrania ze mną koncertu Brahmsa. To samo było z maestro Skrowaczewskim, z którym grałem Mozarta. W sumie to nie wiem dlaczego, bo przecież to nie jest dzieło, które wymaga odkrywania.

Pianista mówił, że I Koncert Brahmsa jest niezwykle trudny technicznie i wymaga olbrzymiej muzykalności. Opanowanie tych dwóch czynników nie wystarczy jednak, zdaniem Lisieckiego, by wzruszyć słuchaczy swoją interpretacją. - Uważam, że wykonując utwór ważne jest, by stworzyć wrażenie, że to jest w tym momencie moja ulubiona kompozycja. Publiczność nie powinna czuć, że jest nią znudzony, zmęczony, lub że mi się coś w niej nie podoba.

Muzyk opowiadał o tym, jak pracuje nad interpretacją. Wskazał pianistów, którzy są dla niego pewną referencją w ustalaniu, czy nie zbłądził. Jan Lisiecki zdradził także, jakich kompozytorów chciałby wziąć w najbliższym czasie "na warsztat" oraz wyjaśnił, kiedy powinno się nagrywać płyty.

W audycji rozmawialiśmy też z dyrygentem Jackiem Kaspszykiem, który poprowadził koncert na festiwalu "Chopin i jego Europa", którego Jan Lisiecki był solistą.

***

Rozmawiała: Beata Stylińska

Goście: Jan Lisiecki (pianista), Jacek Kaspszyk (dyrygent)

Data emisji: 12.08.2017

Godzina emisji: 21.45

Materiały zostały wyemitowane w audycji "Letni festiwal muzyczny".

fortepian 1200.jpg
"Chopin i jego Europa" na antenie Dwójki

***

bc/kul

Czytaj także

Chopin i jego Europa po raz trzynasty w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2017 16:54
W dniach 12-30 sierpnia odbędzie się współorganizowany przez Dwójkę Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Chopin i Jego Europa. Na naszej antenie nie zabraknie oczywiście transmisji festiwalowych koncertów i rozmów z artystami.
rozwiń zwiń