Nelson Goerner: III Koncert to miłosne wyznanie Rachmaninowa

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2019 20:00
- W tym dziele wyczuwalna jest miłość kompozytora do jego instrumentu, do fortepianu. Nie znam innego twórcy, który napisał, albo mógłby napisać taki koncert fortepianowy - mówił w Dwójce argentyński pianista, który wystąpił na festiwalu Chopin i jego Europa.
Audio
  • Rozmowa z Nelsonem Goernerem (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
Nelson Goerner
Nelson GoernerFoto: mat. prasowe/Jean-Baptiste Millot

Nelson Goerner wykonał w Filharmonii Narodwej uznawany za arcytrudny III Koncert fortepianowy d-moll Siergiusza Rachmaninowa. Pianista podkreślił, że utwór ten jest wyzwaniem nie tylko technicznym, ale też emocjonalnym. - Samo ćwiczenie pasaży w celu przezwyciężenia wykonawczych barier znajdujących się w danym dziele jest relatywnie prostym zadaniem, wymaga jedynie czasu i pracy fizycznej. Natomiast zrozumienie całego emocjonalnego podłoża, które natchnęły kompozytora do napisania dzieła w taki, a nie inny sposób, to jest już zdecydowanie trudniejsze zadanie.

Muzyk zwrócił uwagę na te momenty dzieła, w których fortepian prowadzi muzyczny dialog z innymi instrumentami. Nelson Goerner mówił też o różnych podejściach wielkich pianistów do III Koncertu, ale też o swoich nagraniach muzyki polskiej.

***

Rozmawiał: Grzegorz Dąbrowski

Gość: Nelson Goerner (pianista)

Data emisji: 20.08.2019

Godzina emisji: 21.18

Materiał został wyemitowany w audycji "Letni Festiwal Muzyczny".

bch

Czytaj także

Nelson Goerner w świecie Chopinowskich Nokturnów

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2017 15:14
W audycji "Chopin osobisty" słuchaliśmy nowego albumu argentyńskiego pianisty z kompletem nokturnów Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń