Blechacz bez Chopina?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2010 17:50
Irena Myczka zaprasza na retransmisję recitalu błyskawicznie dojrzewającego laureata Konkursu Chopinowskiego.

W październiku 2005 roku Rafał Blechacz bezapelacyjnie zwyciężył w XV Konkursie Chopinowskim. Otrzymał również nagrody specjalne: Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków, Towarzystwa im. F. Chopina za najlepsze wykonanie poloneza oraz Filharmonii Narodowej za najlepsze wykonanie koncertu.

Znawcy uważają, że młody pianista każdym występem potwierdza słuszność werdyktu jury XV Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego z 2005 roku. Recenzje jego występów są utrzymane w tym samym tonie: Chyba od czasów Artura Rubinsteina Polska nie wydała tak wielkiego talentu pianistycznego, jak ten młody mistrz pianistyki...,Rafał Blechacz posiada niezwykłe wyczucie melancholii Chopina. Jego gra robi wrażenie rozważnej, niemal nad wiek dojrzałej, ale też swobodnej..., wykonanie Blechacza było wspaniałym połączeniem wewnętrznej siły i poezji...

Od pewnego czasu młodzy wirtuoz zamyka okres "chopiniątka", podejmując zupełnie nowe i zaskakująco różnordone wyzwania repertuarowe: od architektonicznych arcydzieł lispkiego kantora, po dźwiękowe pejzaże Claude'a Debussy'ego. 

 

Program:

Jan Sebastian Bach I Partita B-dur BWV 825

Wolfgang Amadeus Mozart Sonata B-dur KV 570

Claude Debussy Pour le piano – Suita L.95

opr. Rafał Blechacz Suita wybranych fragmentów dzieł Fryderyka Chopina

 

Wyk. Rafał Blechacz - fortepian 

 

26 września (niedziela), godz. 19:00