Beztroski Beethoven ze Śląska

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 09:45
IV Symfonię, lekką i radosną, kompozytor napisał w szczęśliwym okresie życia, latem 1806 roku, które spędzał na Węgrzech i na Śląsku. W "Letnim Festiwalu Muzycznym" usłyszymy ją w wykonaniu słynnych Filharmoników Berlińskich.
Christian Horneman, Portret Ludwiga van Beethovena, 1803 (fragm.)
Christian Horneman, "Portret Ludwiga van Beethovena", 1803 (fragm.)Foto: Wikipedia/domena publiczna

Beethoven napisał dość szybko IV Symfonię. Lato 1806 roku spędził w węgierskich posiadłościach  księcia Brunsvika, a następnie na Śląsku, gdzie poznał księcia Franza von Oppersdorf, który stał się wielbicielem jego talentu . Możny von Oppersdorf  był rozmiłowany w muzyce i do swojej służby przyjmował tylko służących, którzy … grali na jakimś instrumencie. Miał więc prywatną, amatorską orkiestrę. Beethoven zgodził się napisać dla niego dwie symfonie, IV-tą  poświęcił mu w dedykacji.

Utwór ten Robert Schumann nazwał "smukłą Greczynką pomiędzy dwoma nordyckimi olbrzymami" (tj. symfoniami III  i V). Faktycznie jest  lżejszy i weselszy od swoich poprzedniczek. Zapewne dlatego, że powstał w szczęśliwym okresie życia kompozytora.

Koncert odbył się 24 maja w Berlinie. Filharmonikami Berlińskimi, jedną z najlepszych orkiestr świata dyrygował Herbert Blomstedt, 86-letni szwedzki muzyk, urodzony w Massachusetts.

Oprócz IV Symfonii B-dur op. 60 Ludwiga van Beethovena w programie koncertu była też Symfonia op. 50 Carla Nielsena V .

Na audycję zaprasza Marek Zwyrzykowski.

11 lipca (czwartek) godz. 19.00.

Zobacz więcej na temat: MUZYKA
Czytaj także

Bolero, Napój miłosny i Porgy i Bess

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2013 22:00
W ramach "Letniego Festiwalu Muzycznego” zapraszamy na koncert z Pragi, gdzie Libor Pesek prezentował utwory Bizeta, Ravela, Coplanda i Gershwina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wilanów rozbrzmiewa muzyką Corelliego

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2013 16:03
Niedoceniony Włoch Arcangelo Corelli w roli głównej, Heandel, Bach, Telemann i mroczny Schubert w belgijsko-polskim duecie - o jubileuszowej XX Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej opowiadała Agata Sapieha.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W cieniu świątynnej muzyki Thomasa Tallisa – transmisja z Cheltenham

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2013 22:00
W środowym "Letnim Festiwalu Muzycznym” posłuchamy jednego z najlepszych na świecie chórów specjalizujących się w muzyce sakralnej. W 40. rocznicę swojego istnienia The Tallis Scholars zaprezentują najsmakowitsze kąski ze swojego repertuaru.
rozwiń zwiń