Europa Chopina i Lutosławskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2013 22:00
Także Festiwal "Chopin i jego Europa" włącza się w obchody Roku Lutosławskiego. W piątek w Filharmonii Narodowej zabrzmią dzieła obu wybitnych kompozytorów w interpretacjach znawców ich twórczości. Transmisja w Dwójce.
Witold Lutosławski. W tym roku tylko jedna finalista odważył się zmierzyć z Koncertem wiolonczelowym mistrza polskiego modernizmu
Witold Lutosławski. W tym roku tylko jedna finalista odważył się zmierzyć z Koncertem wiolonczelowym mistrza polskiego modernizmuFoto: wikipedia/Karol Langner

Witold Lutosławski – obok Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego – powszechnie uznawany jest za czołowego kompozytora polskiego. Indywidualny język muzyczny i warsztat kompozytorski, wypracowany dzięki zgłębianiu nowych technik zachodnioeuropejskiej awangardy, uczyniły jego twórczość charakterystyczną i rozpoznawalną, a oryginalne rozwiązania, m.in. aleatoryzm kontrolowany, technika łańcuchowa, czy forma dwufazowa, cenione są na całym świecie.
W piątkowy wieczór Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka zaprezentuje trzy utwory Witolda Lutosławskiego oraz Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina.

>>Zobacz serwis specjalny: "Witold Lutosławski w Polskim Radiu" <<
Na początek zabrzmi IV Symfonia – ostatnie wielkie dzieło kompozytora, ukończone w 1992 roku. W przeciwieństwie do poprzedniej Symfonii – przesycone intymnością, kameralnością i kontestacją, będące syntezą postawy estetycznej Lutosławskiego.

Ze środkowego okresu twórczości orkiestra wykona Koncert wiolonczelowy (1969-70), skomponowany dla legendarnego Mścisława Rostropowicza i będący przykładem typowego wirtuozowskiego koncertu solowego, jednak z niekonwencjonalnie potraktowaną partią orkiestry – interwencyjną, niemal przeszkadzającą. Czas powstania dzieła, zbieżny z tworzeniem się w Związku Radzieckim antykomunistycznej opozycji, skłaniał recenzentów do politycznej interpretacji dzieła. Sam kompozytor odżegnywał się jednak od takich pozamuzycznych analogii.

Usłyszymy także późny Koncert fortepianowy (1987-88), który - w zestawieniu z kanonicznym Chopinowskim dziełem tego samego gatunku - zaskoczyć może głębokim osadzeniem modernistczynego, bądź co bądź, kompozytora w wielkiej XIX-wiecznej tradycji pianistycznej.

Na transmisję z Filharmonii Narodowej zapraszają Marcin Majchrowski i Piotr Matwiejczuk.

Program:

Witold Lutosławski IV Symfonia, Koncert fortepianowy, Koncert wiolonczelowy

Fryderyk Chopin Koncert fortepianowy f-moll op. 21

Wyk. Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka;  Ewa Pobłocka – fortepian, Marc-André Hamelin – fortepian, Robert Cohen – wiolonczela

23 sierpnia (piątek), godz. 21.00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak