REKLAMA

"Chopin i jego Europa": Inon Barnatan w Warszawie!

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2014 19:00
Jeden z najwyżej cenionych za Oceanem pianistów młodego pokolenia przedstawi w niedzielę recital na Festiwalu "Chopin i jego Europa". Na transmisję z Filharmonii Narodowej zaprasza Marek Zwyrzykowski.
Inon Barnatan wystąpi w niedzielę na Festiwalu Chopin i jego Europa
Inon Barnatan wystąpi w niedzielę na Festiwalu "Chopin i jego Europa"Foto: materiały promocyjne

Inon Barnatan urodził się w Izraelu w 1979 roku, studiował w londyńskiej Royal Academy Music, a od 2006 roku mieszka w Nowym Jorku.  Bardzo szybko zrobił duże wrażenie na amerykańskim środowisku muzycznym, co  już w 2009 przyniosło mu prestiżowy Avery Fisher Career Grant.
Fonograficzny debiut artysty, płyta z utworami Schuberta z 2006 roku , wywołała entuzjastyczne reakcje krytyków. Drugi album “Darknesse Visible” (2012) uznany został za instrumentalną płytę miesiąca przez  „BBC Music Magazine” i trafił do czołówki rocznego zestawienia nagrań muzyki klasycznej “The New York Times”. Najnowsze wydawnictwo (2013) to powrót do muzyka Schuberta.
Warto zaznaczyć, że poza kanonicznym repertuarem, Barnatan jest także gorącym zwolennikiem najnowszej twórczości kompozytorskie. Zamawia w związku z powyższym kompozycje u takich znakomitości, jak Thomas Adès, George Crumb, James MacMillan czy Kaija Saariaho.
Pianista występwał z większością znaczących zespołów symfonicznych w Ameryce, a także z  Aachen Symphony, Deutsche Symphonie Orchester Berlin, Netherlands Chamber Orchestra, Shanghai Symphony Orchestra, Jerusalem Symphony Orchestra, London Soloists Chamber Orchestra oraz Orchestra of New Europe. Dwukrotnie odbył trasy koncertowe Academy of St. Martin in the Fields, występując w podwójnej roli solisty I dyrygenta. Wśród mistrzów batuty, z którymi miał okazję współpracować, znaleźli się: Lawrence Foster, Matthias Pintscher, David Robertson, Edo De Waart oraz Pinchas Zukerman.

Program:

César Franck Preludium, Chorał i Fuga; Fryderyk Chopin IV Scherzo E-dur op. 54, Samuel Barber Sonata es-moll op. 26, Franciszek Schubert Sonata A-dur D. 959

Wyk. Inon Barnatan - fortepian

31 sierpnia (niedziela), godz. 17.00-19.20

mm

Czytaj także

Xavier de Maistre: harfista musi lubić samotność

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2014 14:30
- Aby być harfistą, trzeba być wytrwałym, mieć silny charakter i usposobienie indywidualisty, po trosze nawet samotnika - uważna jeden z najwybitniejszych wirtuozów tego instrumentu, który w środę dał solowy recital na Festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Chopin i jego Europa". Czekamy na Zimermana i Polliniego...

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2014 20:00
- Warszawa, miasto młodości kompozytora, zasługiwała na taki festiwal - uważa krytyk muzyczny Dorota Szwarcman. Na kilka dni przed finałem 10 Festiwalu "Chopin i jego Europa" rozmawialiśmy w Dwójce o przemożnym wpływie, jaki wywarł on na życie muzyczne w Polsce i na świecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alexey Zuev: praca jest dla mnie tak samo ważna, jak powietrze, którym oddycham

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2014 20:00
- Grę na fortepianie rozpocząłem w wieku 7 lat i wtedy wcale mnie to nie bawiło. W wieku 13 czy 14 lat zacząłem grać nieco bardziej skomplikowane utwory, występowałem publicznie. Od tego czasu było to już dla mnie oczywiste, że w ten sposób chcę spędzić życie - mówił w Dwójce rosyjski pianista Alexey Zuev.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nelson Goerner: "Chopin i jego Europa" daje nam "prace domowe"

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2014 12:00
- Ten festiwal jest dla wykonawców interesujący właśnie dlatego, że dostajemy wymagające zadania, polegające na przywracaniu do życia zapomnianych dzieł. Ja musiałem się nauczyć Kwintetu Noskowskiego i Oktetu Krogulskiego - mówił Nelson Goerner przez piątkowym występem na Festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń