Polskie Radio
Section05
Klaudia Baranowska

Gramophone Classical Music Awards. Relacja z gali w Londynie

- Pierwsze nagrody redakcja "Gramophone Magazine" przyznała 42. lata temu z inicjatywy przemysłu płytowego. Wydawcy chcieli utworzenia konkursu dla najlepszych albumów. Od tego czasu to jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie wydawnictw płytowych muzyki klasycznej. W tym roku nagrodę odebrał m.in. polski kontratenor Jakub Józef Orliński – mówił  w Dwójce James Jolly – redaktor naczelny "Gramophone Magazine".
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna MUZYKA KULTURA Klaudia Baranowska

Łukasz Borowicz: w dyrygenturze opera i symfonika się dopełniają

- To jest wymysł naszych czasów, że dyrygenci dzielą się na operowych i symfonicznych. Ja staram się patrzeć na sprawę historycznie - to z opery dyrygentura w ogóle się wywodzi, i stamtąd czasami przechodziło się do świata symfoniki. Dzisiaj jest wielu dyrygentów, którzy nigdy w życiu nie dyrygowali operą. Ba, wręcz uważają operę za coś pośledniejszego względem symfoniki. To absolutnie złe myślenie - mówił gość audycji Cafe "Muza".
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Borowicz MUZYKA dyrygent Klaudia Baranowska muzyka klasyczna opera

Giovanni Antonini: muzyka południa to filar naszej kultury

- Dla mnie "południe" to kraje i kultury basenu Morza Śródziemnego, będącego kolebką Zachodu pod względem religijnym, filozoficznym, muzycznym. Jeśli wezmę pod uwagę moją dziedzinę, czyli muzykę barokową, to myślę o muzyce neapolitańskiej – mówił w Dwójce znakomity dyrygent odnosząc się do motywu przewodniego tegorocznej odsłony  festiwalu Wratislavia Cantans.
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna Wratislavia Cantans MUZYKA KULTURA Klaudia Baranowska