Polskie Radio
Section05
Klaudia Baranowska

Julius Drake: dzięki Festiwalowi CHIJE wracamy do życia

- Trzy miesiące wymuszonej przerwy zrobiły mi dobrze, ale jednocześnie pozwoliły zrozumieć, że z pewnością nie jestem jeszcze gotowy, by przejść na emeryturę! Korzystając z okazji, gratuluję i dziękuję organizatorom festiwalu w Warszawie, bo dzięki nim wracamy do życia i tego, co kochamy - mówił w Programie 2 Polskiego Radia angielski pianista.
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna Klaudia Baranowska Dwójka śpiew fortepian

Corina Belcea: Opus 127 to jeden z najtrudniejszych kwartetów Beethovena

- Szczególnie wymagająca jest koda, a poza tym to bardzo długi, wyczerpujący fizycznie utwór. Uważam, że – oprócz Wielkiej Fugi op. 133 – op. 127 stanowi najlepsze możliwe zakończenie dla naszego cyklu Beethovenowskiego, który prezentujemy w Warszawie - mówiła w Dwójce prymariuszka Belcea Quartet o koncertach na Festiwalu Chopin i jego Europa.
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna Dwójka Ludwig van Beethoven Klaudia Baranowska

Fabio Biondi: mam nadzieję, że wyświadczyliśmy Moniuszce przysługę

- Gramy dzieła Moniuszki z miłością i entuzjazmem. Jego muzyka na to zasługuje. Doszliśmy z moimi muzykami do wniosku, że są wprawdzie arcydzieła, które nic nie tracą, nawet jeżeli podejdzie się do nich rutynowo. Jednak 90 procent muzyki wymaga pełnej koncentracji i pełnego zaangażowania, by wydobyć z niej to, co najlepsze - mówił w Programie 2 Polskiego Radia włoski dyrygent.
Zobacz więcej na temat:  Fabio Biondi Klaudia Baranowska Dwójka Stanisław Moniuszko

Marcin Świątkiewicz: klawesyn stał się moim nauczycielem

- Klawesyn, zbudowany przez Christiana Fuchsa jakieś dwanaście lat temu, to jest instrument dla mnie ważny. To kopia instrumentu flamandzkiego Johannesa Ruckersa. Udało mi się kupić go pod koniec studiów i ja się od niego bardzo wiele nauczyłem - mówił w Dwójce jeden z najbardziej rozpoznawalnych klawesynistów i kompozytorów młodego pokolenia.
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna Dwójka Klaudia Baranowska MUZYKA KULTURA

Katowice Kultura Natura. Eugeniusz Knapik: mam nadzieję, że uda się wskrzesić ten festiwal

- Tematem tegorocznej edycji miała być "podróż". Mieliśmy udać się na wyprawę po wspaniałych dziełach ostatnich kilkuset lat, ale ta podróż została zatrzymana. Miejmy nadzieję, że to tylko przystanek - mówił pomysłodawca festiwalu Katowice Kultura Natura, który w tym roku został odwołany z powodu pandemii.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka rozmowa muzyka klasyczna Klaudia Baranowska Katowice