Relatywizm niejedno ma imię

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2020 10:00
Może dotyczyć różnych dziedzin: kultury, moralności, nauki, religii, sztuki – wszystkich najważniejszych sfer życia człowieka… W "Rachunku myśli" o relatywizmie rozmawialiśmy z prof. Andrzejem Szahajem, filozofem.
Audio
  • Prof. Andrzej Szahaj o relatywizmie (Rachunek myśli/Dwójka)
Dr Piotr Stankiewicz: stoicy zakładają, że podstawą jest skupienie się na rzeczach tych, które od nas zależą
Dr Piotr Stankiewicz: "stoicy zakładają, że podstawą jest skupienie się na rzeczach tych, które od nas zależą"Foto: shutterstock.com/frankie's

Niezależnie od istotnych różnic w koncepcjach relatywistycznych wspólne jest przekonanie o nieistnieniu jednej powszechnej prawdy, która byłaby niezależna od naszych umysłów, a zarazem poznawalna i akceptowalna przez wszystkich ludzi. Jego krytycy przekonują, że nie tylko nie może być konsekwentny, ale że jest groźny dla stabilności życia jednostki i wspólnot.

Czy mają rację? Dlaczego rozmaite ujęcia relatywizmu regularnie powracają w historii ludzkiej myśli? Czy wszystko można relatywizować?

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli

Prowadził: Michał Nowak

Gość: prof. Andrzej Szahaj (filozof z UMK)

Data emisji: 21.03.2020

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

Fenomenologia po polsku, czyli o postaci i filozofii Romana Ingardena

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2020 14:05
"Kto chce być filozofem, musi raz zacząć żyć intelektualnie na własną odpowiedzialność" - twierdził Roman Ingarden. I sam zgodnie z tą maksymą postępował, niezależnie od tego, czy analizował sposób istnienia dzieł sztuki, czy spierał się z Edmundem Husserlem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kraina pseudonauki

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2020 14:44
O przyczynach popularności szarlatanów i mechanizmach rozpowszechniania pseudonauki rozmawialiśmy w audycji z Łukaszem Lamżą, autorem książki "Światy równoległe".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Złoty środek

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2020 18:15
Wspólnie z prof. Robertem Piłatem zastanawialiśmy się w audycji czy w odniesieniu do każdej sytuacji istnieje tylko jedno właściwe rozwiązanie. Czy umiar może okazać się czymś niepożądanym? 
rozwiń zwiń