Czy filozofia przeżywa kryzys?

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2023 00:00
O źródłach i naturze kryzysu myśli filozoficznej w tym wydaniu audycji z cyklu "Rachunek myśli" rozmawialiśmy z prof. Damianem Leszczyńskim. 
Termin filozofia (filos  miły, ukochany i sofia  mądrość) tłumaczony jest jako umiłowanie mądrości
Termin "filozofia" ("filos" – "miły", "ukochany" i "sofia" – "mądrość") tłumaczony jest jako "umiłowanie mądrości"Foto: Shutterstock.com

Choć liczba publikacji filozoficznych stale rośnie, chociaż mnożą się rankingi i listy specjalistycznych czasopism oraz wydawnictw, jakość tej produkcji jest coraz słabsza i z pewnością nie ponadczasowa. Zwykły człowiek, który oczekiwałby przynajmniej prób odpowiedzi na tradycyjne filozoficzne pytania, może poczuć się zawiedziony, a ktoś, kto zna klasyków - znudzony i poirytowany.

Jeśli od razu nie spotka się z deklaracją, że tradycyjne pytania są przestarzałe, będzie miał do czynienia albo z ubranymi w uczony żargon banałami, albo mętnymi zaklęciami, albo scjentystyczną paplaniną, małpującą metody i język nauk przyrodniczych lub społecznych.

Jeśli dodamy do tego wszechobecne myślenie proceduralne, znajdujące wyraz w tym, że ludzie rozumują i wyrażają się tak jak sztuczna inteligencja, okaże się, że w tej intrygującej epoce, w której żyjemy, myśl filozoficzna przeżywa głęboki regres - pisze prof. Damian Leszczyński w jednym z esejów zebranych w tomie "Puste naczynia. Studia z filozofii współczesnej".


Posłuchaj
59:08 2023_06_03 23_01_20_PR2_Rachunek_mysli.mp3 Czy filozofia przeżywa kryzys? (Rachunek myśli/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli

Prowadził: Michał Nowak

Gość: prof. Damian Leszczyński

Data emisji: 3.06.2023

Godzina emisji: 23.00

mo

Czytaj także

Czym jest posthumanizm?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2023 00:00
W zalewie rozmaitych "postów" ten wywołuje bodaj największą konsternację i obawy. Co bowiem miałoby znaczyć wyjście poza humanistyczną perspektywę w - nomen omen - humanistyce?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Autentyczność - autorefleksja i samoodpowiedzialność

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2023 00:00
W tym wydaniu "Rachunku myśli" z dr. Bartoszem Działoszyńskim z Wydziału Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego rozmawialiśmy o autentyczności.
rozwiń zwiń