Ludzki mózg i jego rozwój

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2023 00:00
O nowej teorii mózgu Jeffa Hawkinsa - neurobiologa i inżyniera komputerowego z Doliny Krzemowej - rozmawialiśmy w audycji z dr. Pawłem Boguszewskim, neurobiologiem z Instytutu Nenckiego Polskiej Akademii Nauk.
Mózg czy wolna wola? Co odpowiada za podejmowanie decyzji?
Mózg czy wolna wola? Co odpowiada za podejmowanie decyzji?Foto: Triff/shutterstock

Ludzki mózg początkowo skupiał się wyłącznie na rywalizacji i walce o przetrwanie. Dopiero potem nauczył się wykorzystywać układy odniesienia i przyswoił model świata, dzięki czemu zaczęliśmy współodczuwać, tworzyć, a przede wszystkim myśleć. Oba sposoby funkcjonowania istnieją jednak obok siebie, a napięcia pomiędzy starym a nowym mózgiem są przyczyną rozterek i niekonsekwencji w naszym działaniu.

O nowej teorii mózgu Jeffa Hawkinsa - neurobiologa i inżyniera komputerowego z Doliny Krzemowej -  rozmawialiśmy z dr. Pawłem Boguszewskim, neurobiologiem z Instytutu Nenckiego Polskiej Akademii Nauk.

***

"Rachunek myśli" to cotygodniowe wieczorne spotkanie z filozofią i psychoanalizą.

W tym roku audycja ma 5 odsłon:

1. Klasyczne teksty. W tym roku skupiamy się na dialogach Platona. Ogrom podjętych w nich problemów, ich nieustanna aktualność, a z drugiej strony pojawiające się wciąż nowe sposoby ich odczytania są doskonałym punktem wyjścia do refleksji nad współczesnością. Stałymi gośćmi tej odsłony są prof. Piotr Nowak i dr Andrzej Serafin.

2. Nowości. Chodzi zarówno o teksty polskie, jak i tłumaczenia ważnych książek myślicieli zagranicznych, które nieustannie trafiają do polskich księgarń, a także konferencje naukowe. Gośćmi są w tym wypadku specjaliści od danej tematyki/filozofa.

3. Psychoanalityczna lektura klasyki literatury. Stworzone przez dramaturgów i powieściopisarzy postaci służą nam w tym wypadku do objaśnienia różnych typów osobowości oraz podstawowych ludzkich dylematów. Gość: dr Cezary Żechowski.

4. Rachunek myśli twórcy. Każde spotkanie osnute wokół problemu bliskiego danemu artyście.

5. Problem/idea filozoficzna. W tej odsłonie kontynuujemy to, co robiliśmy do tej pory, czyli dyskutujemy o rozmaitych interpretacjach spraw, które dotyczą każdego człowieka. Stały gość: prof. Andrzej Leder.

Posłuchaj
59:50 2023_06_17 23_00_04_PR2_Rachunek_mysli.mp3 Ludzki mózg i jego rozwój (Rachunek myśli/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli

Prowadził: Michał Nowak

Gość: dr Paweł Boguszewski (neurobiolog z Instytutu Nenckiego Polskiej Akademii Nauk)

Data emisji: 17.06.2023

Godzina emisji: 23.00

mo

Zobacz więcej na temat: mózg
Czytaj także

Gorszy sen szkodzi naszemu mózgowi

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2023 20:04
Wyższe ryzyko choroby Alzheimera i udaru jest związane z mniejszą ilością czasu spędzaną w głębokim śnie, ale także z bezdechem sennym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Utratę pamięci można odwrócić

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2023 18:59
Wystarczy swoją dietę wzbogacić we flawonole, które znajdziemy między innymi w zielonej herbacie, jabłkach czy jagodach.
rozwiń zwiń