REKLAMA

Adam Makowicz w Dwójce [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2022 17:58
W cyklu "Jazz.PL" wystąpił legendarny polski pianista - Adam Makowicz. Jazzman dzielił scenę z największymi od Goodmana i Sary Vaughan, po Hancocka i Hadena. Zapraszamy do oglądania!

ZOBACZ WIDEO:

(You Tube Dwójki)

Wykształcony klasycznie, zakochał się w jazzie, słuchając przysłanej z dalekiego świata płyty Arta Tatuma i choć dziś często interpretuje repertuar klasyczny, to jazz stał się muzyczną treścią jego życia. W 1962 roku, jeszcze jako Adam Matyszkowicz, stworzył wraz z Tomaszem Stańką pierwsze europejskie combo jazzowe Jazz Daring. Później grał z najważniejszymi postaciami polskiego jazzu - Namysłowskim, Ptaszynem-Wróblewskim, Kurylewiczem i zespołem NOVI Singers oraz w UNIT Stański i Constellation Urbaniaka.

Adam Makowicz: w czasach szkolnych byłem rebeliantem >>>>>

Z Urszulą Dudziak nagrał jej płytowy debiut "Newborn Light" wydany w Szwajcarii i później w USA, gdzie pod koniec lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku Makowicz zamieszkał na stałe, po nagraniu autorskiego albumu i recitalowej nowojorskiej rezydencji.

Dzielił scenę z największymi od Goodmana i Sary Vaughan, po Hancocka i Hadena. Po roku 1989 często i chętnie odwiedza Polskę. Jego dyskografia to około czterdziestu autorskich albumów, z czego kilkanaście wydanych zostało za granicą. W roku 2004 zagrał zarejestrowany na płycie koncert z Leszkiem Możdżerem, symbolicznie, jako mistrz-wirtuoz, wprowadzając na światową scenę nowe pokolenie polskiego jazzu.

<<< Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Jazz.PL" >>>

Koncert Adam Makowicz w studiu S3 Polskiego Radia poprowadził Piotr Metz.

***

Na transmisję koncertu z cyklu "Jazz.PL" zapraszaliśmy w piątek (2.12) w godz. 18.00-19.00.

kor

Zobacz więcej na temat: Adam Makowicz koncert Jazz