REKLAMA

Otwartość i zaufanie. Portret Pierre’a Claverie, biskupa Oranu

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2018 10:51
- To nie był typowy hierarcha. Gdy spotykało się go na ulicy, był jednym z wielu przechodniów - wspominał dziennikarz Dwójki Andrzej Sułek swoje spotkania z Pierre’em Claverie. Biskup Oranu znalazł się w gronie dziewiętnastu beatyfikowanych 8 grudnia br. męczenników algierskich.
Audio
  • Portret Pierre’a Claverie, biskupa Oranu (Dwójka)
Widok z bazyliki Notre-Dame du Salut  Santa-Cruz, pełniącej funkcję katedry diecezji orańskiej
Widok z bazyliki Notre-Dame du Salut à Santa-Cruz, pełniącej funkcję katedry diecezji orańskiejFoto: Shutterstock.com/Anton Ivanov

- Miał umiejętność komunikowania się z innymi, ludzie się przed nim otwierali - podkreślał kierownik Redakcji Muzycznej radiowej Dwójki. - Pamiętam, jak mówił. że zdaje sobie sprawę ze zmieniających się nastrojów w Algierii. Ale podkreślał, że ze jego miejsce jest tam. I nie była to postawa człowieka, który męczeństwo ma wypisane na twarzy. On głęboko wierzył, że cały czas jest płaszczyzna porozumienia, ekumenizmu.

O życiu Pierre’a Claverie i jego drodze do męczeństwa opowiadali w audycji o. Michał Zioło - jedyny na świecie polski trapista, o. Roman Bielecki - dominikanin, redaktor naczelny miesięcznika "W drodze" i o. Stanisław Tasiemski – dominikanin z Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Wysłuchaliśmy też słów biskupa Pierra Claverie’a, które pochodzą z filmu "Bp Pierre Claverie, Przyjaciel Algierczykow" zrealizowanego przez Net for God, a wyprodukowanego przez Wspólnotę Chemin Neuf.

***

Przygotowała: Sylwia Sułkowska

Data emisji: 12.12.2018

Godzina emisji: 19.30


Czytaj także

Zaglądamy do Bazyliki Grobu Pańskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2017 22:00
W audycji rozmawialiśmy o zakończonych pracach remontowych przy kaplicy Grobu Pańskiego w bazylice Zmartwychwstania Chrystusa w Jerozolimie.
rozwiń zwiń