Polskie Radio
Section05
Sylwia Sułkowska

PR24 Rekolekcje w drodze po Meksyku. Reportaż Sylwii Sułkowskiej

Rozpoczął się Wielki Post. To czas odkrywania potrzeby zmiany oraz pragnienia odnowy wewnętrznej i podejmujemy walkę o swoje nawrócenie. Pomagają w tym rekolekcje. Typowe rekolekcje parafialne odbywają się w adwencie i w wielkim poście. Ale mogą być także rekolekcje w ośrodkach rekolekcyjnych czy w klasztorach, rekolekcje radiowe, internetowe czy stanowe. Mogą się odbywać w różnych momentach w roku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wielki Post Rekolekcje Wielkopostne

Święto Świętej Rodziny. Ks. Kazimierz Świderski o tym, jak we wspólnocie dążyć do świętości

- Rodzina z Nazaretu jest dla nas wzorem. Chcemy, aby nasze rodziny też były święte, ale wiemy, jaka jest  rzeczywistość i co niesie ze sobą codzienność. Dążenie do świętości okupione jest codziennym zmaganiem (...) nie mniej wzór Świętej Rodziny pozostaje - mówił dla Polskiego Radia 24 ks. Kazimierz Świderski MSF. 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Polskie Radio 24 Boże Narodzenie Kościół katolicki rodzina

Św. Mikołaj jako nieśmiertelny wzór pomagania. Jolanta Sosnowska i Adam Bujak o postaci biskupa z Miry

Gdyby św. Mikołaj żył w czasach współczesnych, byłby z pewnością bohaterem portali prezentujących dobre i budujące wydarzenia, bezinteresowną pomoc i solidarność międzyludzką. Jednym słowem - żywym dowodem na to, jak w praktyce realizować chrześcijańską miłość bliźniego. Gośćmi audycji byli Jolanta Sosnowska i Adam Bujak, autorzy albumu "Mikołaj Święty. Żywot, dzieło i cuda wielkiego biskupa z Miry". 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Polskie Radio 24 Boże Narodzenie

Dziesięć cnót Maryjnych. Ks. Kumala: to wymiar pobożności bardzo trudny w realizacji

W Ewangelii odnaleźć można dziesięć cnót Matki Bożej. Została Ona ukazana jako Najświętsza Maryja Dziewica - ewangeliczny wzorzec dla całego Kościoła. - Wydaje się, że w naszej praktyce pobożności maryjnej w Polsce trochę zapominamy o wymiarze czci Matki Bożej, wymiar naśladowania Maryi jest gdzieś w tle bądź niezauważalny, ponieważ jest bardzo trudny w realizacji - ocenił w Polskim Radiu 24 ks. Janusz Kumala, kustosz sanktuarium w Licheniu. O tym, dlaczego warto o owych cnotach pamiętać, a także jak można nimi żyć, opowiadała zaś siostra Maria od Miłosierdzia Bożego z zakonu anuncjatek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół katolicki Kościół katolicyzm chrześcijaństwo aktualności katolickie społeczeństwo

Błogosławiony Ks. Jan Macha. Kim był śląski męczennik II wojny światowej?

Beatyfikacja Sługi Bożego ks. Jana Machy, śląskiego kapłana i męczennika, odbyła się w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. To śląski kapłan męczennik II wojny światowej. Postać kapłana przybliżyli w Polskim Radiu 24: ks. dr hab. Roman Buchta z Uniwersytetu Śląskiego, ks. Piotr Brząkalik, proboszcz parafii MBNP w Katowicach, dr Andrzej Grajewski, historyk i politolog oraz ks. Roman Chromy, dyr. Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej Katowickiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo aktualności katolickie Kościół beatyfikacja

Cicha noc za kratami - święta Bożego Narodzenia w więzieniu

Są słodkie wypieki, świąteczne dekoracje na korytarzach, wspólne kolędowanie czy wreszcie łamanie się opłatkiem i składanie życzeń. Nie ma jednak najważniejszego - rodziny, która pozostała po drugiej stronie więziennych murów. To skłania wielu do refleksji nad błędami z przeszłości. Z uczuciem tęsknoty będą również musieli zmierzyć się ci, którzy sami zgotowali swój los, w pełni na niego zasłużyli.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Boże Narodzenie Kościół religia wiara przestępczość