Mord katyński i katastrofa smoleńska. Wspólna pamięć

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 18:00
10 kwietnia obchodzimy dwie tragiczne rocznice w historii Polski – osiemdziesiątą mordu katyńskiego oraz dziesiątą katastrofy smoleńskiej. W Programie 2 Polskiego Radia odbyła się audycja specjalna poświęcona tym wydarzeniom.
Audio
  • Mord katyński i katastrofa smoleńska. Audycja specjalna (Dwójka)
Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej z 2010 roku na Placu Piłsudskiego w Warszawie
Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej z 2010 roku na Placu Piłsudskiego w WarszawieFoto: Shutterstock/PaulSat

katyń ok.jpg
Katyń - serwis specjalny Polskiego Radia

- Wtedy, w 1940 roku, zamordowana została - świadomie, z zimną krwią - elita polskiego narodu. Chodziło o ucięcie głowy Polsce. I w 2010 roku, mając w pamięci to straszliwe, tak długo zakłamywane doświadczenie, wydawało się, że można powiedzieć prawdę, oddać hołd w jednym z trzech miejsc tej zbrodni, powiedzieć głośno o tym, jaki był tej zbrodni cel, jaka była jej natura. O tym, że Polakom nie wolno o niej zapomnieć. I ci, którzy z tą misją pojechali, zginęli – mówił prof. Andrzej Nowak.

>>>10. rocznica katastrofy w Smoleńsku. Specjalne albumy Polskiego Radia pamięci ofiar

W audycji rozmawialiśmy także z Łukaszem Kudlickim - przyjacielem i biografem Stefana Melaka, autorem książki "Stefan Melak. Strażnik pamięci Katynia" - oraz Markiem Kunickim-Goldfingerem, przyjacielem i biografem Janusza Krupskiego (książka ukaże się jesienią br.). Goście Dwójki podzielili się osobistymi wspomnieniami dotyczącymi bohaterów ich książek – ofiar tragedii smoleńskiej.

***

Smolensk_1200x660_OFIARY.jpg
Zginęli w katastrofie smoleńskiej

10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku w katastrofie Tu-154M zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, a także wielu przedstawicieli polskich elit politycznych, wojskowych i kościelnych. Polska delegacja miała wziąć udział w obchodach 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

***

Audycję prowadził: Wacław Holewiński

Data emisji: 10.04.2020

Godzina emisji: 17.15