"Oratorium na Boże Narodzenie". Wigilijny koncert pod batutą Jordiego Savalla

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2021 22:00
"Wstańcie, śpiewajcie, radosne dni chwalcie. Sławcie, co dzisiaj uczyni wam Pan! Skargi porzućcie, wahanie wygnajcie, bo trzeba radosne dziś śpiewy wznieść wam!" - tymi słowami rozpoczyna się "Oratorium na Boże Narodzenie" Bacha. Przypomnieliśmy je w interpretacji Jordiego Savalla w Wigilię Bożego Narodzenia.
Oratorium na Boże Narodzenie zajmuje szczególne miejsce wśród kompozycji bożonarodzeniowych Jana Sebastiana Bacha
"Oratorium na Boże Narodzenie" zajmuje szczególne miejsce wśród kompozycji bożonarodzeniowych Jana Sebastiana BachaFoto: Shutterstock/meunierd

"Oratorium na Boże Narodzenie", z radosnym akompaniamentem trąbek, było znaczącym utworem dla duchowego przeżywania świąt. Zostało napisane przez Jana Sebastiana Bacha w latach 1733-1735 i składa się z sześciu kantat. Pierwsza, skomponowana na Boże Narodzenie, opisuje historię narodzin Jezusa. Kantata na drugi dzień świąt poświęcona jest ogłoszeniu narodzin Jezusa pasterzom. Trzecia, na 27 grudnia, opowiada o adoracji Jezusa przez pasterzy. Kolejne zostały napisane na Nowy Rok, pierwszą niedzielę po Nowym Roku i Trzech Króli.

Sam Bach nadał swojemu dziełu nazwę "Oratorium", numerując je na manuskrypcie. Tworzył również dopiski na temat miejsca i czasu, w którym poszczególne kantaty były wykonywane.

W wigilijny wieczór wysłuchaliśmy "Oratorium na Boże Narodzenie" w reżyserii jednego z najsłynniejszych interpretatorów muzyki dawnej Jordiego Savalla. 

***

Program:

"Oratorium na Boże Narodzenie", Jan Sebastian Bach

Wykonawcy:

Katja Stuber - sopran, Raffaele Pe - kontratenor, Martin Platz - tenor, Thomas Stimmel - bas, La Capella Reial de Catalunya i Le Concert des Nations pod dyrekcją Jordiego Savalla.

***

Tytuł audycji: Oratorium na Boże Narodzenie

Prowadziła: Klaudia Baranowska

Data emisji: 24.12.2021

Godzina emisji: 19.30