Jerzy Waldorff oprowadza po Konkursach Chopinowskich

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2017 08:00
- Pierwszego konkursu słuchałem na głuchej wsi w Rękawczynie pod Trzemesznem za pośrednictwem aparatu Superheterodyna - wspominał w archiwalnym nagraniu legendarny krytyk muzyczny.
Audio
  • Najciekawsze historie z Konkursów Chopinowskich (Dwójka)
Jerzy Waldorff
Jerzy WaldorffFoto: PAP/Maciej Belina Brzozowski

Seong Jin Cho 1200.JPG
Konkurs Chopinowski w Polskim Radiu

Gawędy Jerzego Waldorffa o Konkursach Chopinowskich przypomnieliśmy z okazji 207. rocznicy urodzin Chopina oraz 80. urodzin Dwójki.

Pierwszych konkursowych występów, które odbyły się w roku 1927, Jerzy Waldorff słuchał na wsi u rodziców za pomocą słuchawek Blaupunkt przypiętych do aparatu radiowego Superheterodyna. – Był na akumulatorach automobilowych, bo oczywiście nie było u nas elektryczności – mówił. Wspominał też sytuację, gdy słuchawki na uszy założyła jego babka. Usłyszała ona jednak coś zupełnie innego niż muzykę Chopina.

Pisarz przywołał także gorącą atmosferę III Konkursu, podczas którego warszawska publiczność upodobała sobie przepiękne pianistki z Japonii. Jury, w składzie którego znalazł się m.in. ostatni uczeń Liszta, doceniło natomiast pianistów rosyjskich oraz naszego Witolda Małcużyńskiego (III nagroda). Ten ostatni nie tylko rozpoczął na Konkursie Chopinowskim błyskotliwą karierę, lecz także poznał miłość swojego życia.

W audycji zabrzmiały także archiwalne wypowiedzi Jerzego Żurawlewa, Stefana Wysockiego, Jana Ekiera oraz Andrzeja Jasińskiego. Przypomnieliśmy również fragmenty różnych uroczystości związanych z Konkursami Chopinowskimi.

***

Przygotowała: Anna Skulska

Data emisji: 1.03.2017

Godzina emisji: 21.30

bch/mz

Czytaj także

43 pianistów w II etapie Konkursu Chopinowskiego!

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2015 22:44
Jury po przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń do kolejnej rundy przesłuchań zakwalifikowało pianistów z 16 krajów. Wśród nich największą grupę stanowią Polacy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Seong-Jin Cho zwycięzcą Konkursu Chopinowskiego!

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2015 19:17
Koreański pianista zdobył złoty medal XVII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń