REKLAMA

Mahalia Jackson. Królowa muzyki gospel

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2020 11:57
Urodzona na początku XX wieku Mahalia Jackson już jako czterolatka zaczęła śpiewać w kościele. Kilkanaście lat później śpiewała na ślubach i pogrzebach, w końcu zaśpiewała piosenkę "I’ve Been Buked and I Been Scorned" do 200-tysięcznego tłumu zgromadzonego w Waszyngtonie przed słynnym przemówieniem Martina Luthera Kinga w 1963 r.
Audio
  • Mahalia Jackson "Everytime I Feel The Spirit" oraz Michał Urbaniak + Urszula Dudziak "Atma" (Wieczór Płytowy/Dwójka)
Okładka płyty
Okładka płytyFoto: Mat. prasowe

Płyta "Everytime I Feel The Spirit" z 1961 roku jest albumem bezkompromisowym, gdzie czystość przekazu i wielkość interpretacji Mahalii Jackson minimalizują jakikolwiek kontekst komercyjny. Krążek został w 1962 roku wyróżniony nagrodą Grammy w kategorii gospel jako "najbardziej ekscytujące nagranie roku".

Sięgnęliśmy także po pierwszy "amerykański" album Michała Urbaniaka "Atma", nagrany w 1974 roku dla Columbii. Został zrealizowany w (prawie) polskim składzie, z liderem na skrzypcach, Urszulą Dudziak w partiach wokalnych, Wojciechem Karolakiem na klawiszach, Pawłem Jarzębskim na gitarze basowej, Czesławem Bartkowskim na perkusji i Rayem Mantillą na instrumentach perkusyjnych. Urbaniak zaskoczył nowatorskim brzmieniem fusion, któremu oryginalny charakter nadawały improwizujące skrzypce i przetwarzany elektronicznie głos Urszuli Dudziak.

W programie płyty (której tytuł przypominał legendarną góralską willę, miejsce pobytu Karola Szymanowskiego w Zakopanem!), znalazły się "swojskie" utwory, takie jak Mazurek czy New York Batsa. Sukces tego albumu stał się właściwym początkiem kariery skrzypka w USA. Było to wydarzenie - jeśli chodzi o polski jazz - bez precedensu, które w symboliczny sposób zaznaczyło obecność naszych muzyków na najważniejszej scenie jazzowej świata.

W audycji słuchaliśmy następujących płyt:

  • Mahalia Jackson - "Everytime I Feel The Spirit" Columbia 1961
  • Michał Urbaniak + Urszula Dudziak "Atma" Columbia 1974

***

Tytuł audycji: Wieczór płytowy 

Prowadził: Tomasz Szachowski

Data emisji: 12.04.2020

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

Nic wielkiego?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2020 20:00
Pierwsza zwykła niedziela tego roku - niby NIC WIELKIEGO ale zawsze COŚ - duet śpiewających bliźniaczek - Olgi i Magdy, wspieranych przez własnych mężów Karola i Hipolita. W SKŁADZIE BUTELEK, gdzie swoich gości w  rok 2020 wprowadzali w klimacie lat 20-ych. Nie jest to jednak ich ostatnie słowo - i nie jedyna nuta… Nie jedynym słowem, za to w dobrym tonie na spotkanie z zespołem NIC WIELKIEGO.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Król i jego przesłanie

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2020 14:57
Gościem audycji będzie Michał Król - młody kompozytor, producent, wokalista i gitarzysta, który komponuje od 15-ego roku życia. W rytmach jego muzyki będziemy podążać ścieżkami Wielkiego Postu i wprowadzać się w Wielkanocny klimat.
rozwiń zwiń