Polskie Radio
Section05
gospel

Franciszkański Rap Session

W Muzyce Dobrego Słowa spotkamy się z braćmi franciszkanami, którzy odpowiedzialni są za muzyczny projekt "Franciszkański Rap Session". Poprzez rap chcą dzielić się swoją wiarą i w taki sposób głosić Ewangelię - Dobrą Nowinę o Jezusie Chrystusie. Franciszkanie właśnie nagrali płytę i podkreślają, że nie jest ona pomysłem komercyjnym i będzie rozdawana za darmo przy okazji akcji ewangelizacyjnych.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA gospel wiara chrześcijaństwo

Czas to miłość, czyli oddanie

8 grudnia 1953 roku - uwięziony przez komunistów Prymas Stefan Wyszyński dokonał Aktu Osobistego Oddania Matce Bożej. To zapaliło w nim niezwykłe światło wiary i mocy w mroku zniewolenia, którym chciano Go ‘spętać’. Nie poddał się temu, bo się ODDAŁ Maryi. Nie dał się pokonać nienawiści (nawet do swoich wrogów),  załamaniu - przeciwnie - dobrze wykorzystał czas. Na Miłość. Którą wniosła w Jego życie Matka Wcielonej Miłości.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA gospel wiara chrześcijaństwo

"Gospel Joy". Posłuchaj reportażu Henryka Dedo i Waldemara Kasperczaka

"Baca" - to od niej wszystko się zaczęło. Nie miała żadnych tradycji muzycznych w domu, co więcej, u niej w domu w ogóle się nie słuchało muzyki. Ale ona, odkąd pamięta, uwielbiała śpiewać. No i śpiewała w chórach szkolnych, aż w liceum pan od chóru nauczył ich dwóch utworów gospel. Odkąd je usłyszała i zaśpiewała wiedziała, że to jest ta muzyka, która płynie w jej żyłach.
Zobacz więcej na temat:  gospel reportaż w Jedynce reportaż

Wielki foch - czyli o (nie) dojrzałości kobiet

To nie ja byłam Ewą - Zapierające dech ‘kobiece wyparcie’ wyśpiewane przez Edytę Górniak, może zawieść… na "Bezdroża". Głosem Sylwii Grzeszczak odsłaniają one tęsknotę kobiecego serca. Pełnego marzeń dalekich od rzeczywistości. W stylu Księżniczki, która żałuje, że…. kochała, jak śpiewa Ewelina Flinta. Bywa, że pozostaje już tylko rzucić: No sorry - jak Sanach. Nie trzeba jednak wpadać „ze skrajności w skrajność” - w stylu Ewki - Julii Pietruchy. Można o tym po prostu porozmawiać. Do czego wraz z s. Anną Marią Pudełko i Anetą Liberacką - autorkami  książki „Wielki foch - czyli o (nie) dojrzałości kobiet” - zaprasza Małgorzata Bartas-Witan
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA gospel wiara chrześcijaństwo

Pocieszenie na strapienie

To co nas przybija – pokrzyżowane plany, samotność, unieruchomienie – może powodować czarne myśli, czy wręcz depresje. Taki kryzys, który w języku duchowym określa się  jako strapienie, woła o pocieszenie – także muzyczne. Dla  Ireneusza Wybraniaka – paulina i kompozytora,  twórcy zespołu muzycznego JAN oraz chóru Keryx – czas pandemicznej izolacji zaowocował powstaniem ORATORIUM POCIESZENIE. Opowiemy o  jego pierwszym wykonaniu 13 września w Sanktuarium MB Pocieszenia w Biechowie oraz o strapieniu, które rodzi pocieszenie. Szczególnie wymowne w przededniu  święta Podwyższenia Krzyża i wspomnienia Matki Bożej Bolesnej  
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA gospel wiara chrześcijaństwo