Rozmach i odwaga. Małgorzata Małaszko-Stasiewicz o historii Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 16:00
- Za każdym razem, kiedy myślę o początkach instytucji, w której mam honor pracować, myślę o niezwykły rozmachu, wizjonerstwie i determinacji tych, którzy zdecydowali się, na przekór wszystkiemu, podjąć się tego wyzwania -  mówiła, w dniu 95. rocznicy powstania Polskiego Radia, dyrektor radiowej Dwójki.
Audio
  • Małgorzata Małaszko-Stasiewicz o historii Polskiego Radia (Dwójka na miejscu)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Archiwum PR

Budowanie polskiej radiofonii, jak podkreślała Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, było wyzwaniem imponującym, również dlatego, że "nie było żadnych wzorów". - To oni je tworzyli, mając pomysł na to, jak po 123 latach nieobecności państwa przemówić do tych, którzy nie mogli dotrzeć w żaden inny sposób do wiedzy o świecie - mówiła dyrektor radiowej Dwójki.

W rozmowie nie zabrakło opowieści o historii Warszawy II, rozgłośni, z której wywodzi się radiowa Dwójka. Założona w 1937 roku stacja specjalizowała się między innymi w Eksperymentalnym Teatrze Wyobraźni. Pracą Warszawy II kierował Zenon Kosidowski - pisarz, eseista i poeta.

- Myślano o tej stacji jako o tej, która będzie gotowa na eksperyment, zarówno literacki, jak i muzyczny. Miała to być stacja, która będzie odważnie poruszała się po kulturze - podkreślała dyrektor Programu 2 Polskiego Radia.

W 1939 roku Warszawa II, opowiadała Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, "przejęła na siebie obowiązek trwania do końca". Przed mikrofonami tej stacji przemawiał codziennie prezydent Stefan Starzyński. Stacja Warszawa II odgrywała ważną rolę dla podniesienia morale mieszkańców. Zobacz więcej >>>

***

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu

Prowadzą: Milena Gąsienica i Jakub Kukla

Goście: Małgorzata Małaszko-Stasiewicz (dyrektor Programu 2 PR)

Data emisji: 1.02.2020

Godzina emisji: 15.00


5. studio spikerskie, ul. Zielna_1200.jpg
Zaczęło się od Warszawy II