Dwójka na miejscu. Joanna Kos-Krauze: "Papuszą" spłaciłam swój dług wobec Warmii i Mazur

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2020 17:23
- Większa część filmu "Papusza" powstała w okolicach Ornety. Chętnie wróciłam wówczas, wraz z ekipą, na Warmię i Mazury - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia pochodząca z Olsztyna reżyserka, scenarzystka i producentka filmowa.
Jezioro Ukiel w Olsztynie
Jezioro Ukiel w OlsztynieFoto: Piotrwoz/Shutterstock

Posłuchaj
118:14 2020_08_22 15_00_19_PR2_Dwójka_na_miejscuolsztyn.mp3 Olsztyn. Nie tylko zamki i jeziora (Dwójka na miejscu)

Nasi dziennikarze wyruszyli na początku lipca w reporterską podróż po Polsce, żeby w każdą sobotę wakacji przedstawiać – na antenie i w mediach społecznościowych – relacje z ciekawych i pięknych zakątków naszego kraju oraz poznać ich mieszkańców. Bohaterem ósmego odcinka cyklu był Olsztyn.

W malowniczej stolicy Warmii, otoczonej jeziorami, zajrzeliśmy m.in. na Zamek Warmii i Mazur, o którego skarbach i tajemnicach opowiedział dyrektor Piotr Żuchowski, a po Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym oprowadził słuchaczy i internautów dyrektor Jacek Szubiakowski.

Nie zabrakło również wizyty w Muzeum Nowoczesności (część Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie) i spotkania z jego szefem Arturem Sobielą – pasjonatem historii regionu oraz autorem i kuratorem tutejszych wystaw oraz z Rafałem Bętkowskim - współtwórcą i pracownikiem merytorycznym Muzeum Nowoczesności.

Z kolei Ewa Romanowska za Stowarzyszenia Wspólnota Kulturowa "Borussia" opowiedziała o niezwykłej inicjatywie i miejscu, jakim jest Dom Mendelsohna z działającym tu Centrum Dialogu Międzykulturowego.

Naszymi gośćmi byli również: Ewa Jarzębowska - kierownik literacka Teatru Jaracza, Włodzimierz Kowalewski - pisarz, krytyk literacki i felietonista oraz Joanna Kos-Krauz - reżyserka, scenarzystka i producentka filmowa.

A dla wszystkich słuchaczy i internautów zagrał miejscowy zespół Pro Musica Antiqua z prof. Leszkiem Szarzyńskim na czele.

***

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu 

Prowadzili: Monika Zając i Paweł Siwek

Data emisji: 22.08.2020

Godzina emisji: 15.00