"Solidaryca"- symbol rewolucji w sztuce lat przełomu

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2018 12:00
- Piętnaście miesięcy karnawału początku lat 80. pozostawiło w sztuce wyrazisty ślad przede wszystkim w postaci kroju pisma stworzonego dla Solidarności. Nadużywany i zawłaszczany, pozostaje jednak trwałym symbolem tamtego czasu - mówiła w Dwójce prof. Maria Poprzęcka.
Audio
  • Nadzieja i strach. Sztuka czasu przełomu (Galeria wyobraźni/Dwójka)
Plakat NSZZ Solidarność
Plakat NSZZ "Solidarność"Foto: mat. prasowe/NAC

W audycji z cyklu "Galeria wyobraźni" przyglądaliśmy się sztuce lat 80. ubiegłego wieku. - Granice tej dekady wyznaczyły wydarzenia polityczne: podpisanie porozumień w sierpniu 1980 roku i czerwcowe wybory 1989 roku, gdy w Polsce upadł komunizm. Wyraźnym wewnętrznym cięciem jest 13 grudnia 1981 roku, czyli wprowadzenie stanu wojennego - zauważyła prof. Maria Poprzęcka.

Po karnawale Solidarności nastał czas beznadziei, bojkotu oficjalnych instytucji artystycznych i rozkwitu drugiego obiegu. - Te lata cechuje niesłychanie silna presja polityczna, która odbija się w sztuce. Wyrazistym znakiem tamtego czasu, obok "solidarycy", jest powstały spontanicznie pomnik poległych stoczniowców wzniesiony niemalże bez udziału artystów przed bramą nr 2 prowadzącą do Stoczni Gdańskiej - stwierdziła prof. Poprzęcka.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji poświęconej sztuce, która trafiła do kościołów, odradzającej się tradycji salonów artystycznych i artystom, którzy szukając przestrzeni dla swojej twórczości, łączyli się w grupy.

***

Tytuł audycji: Galeria wyobraźni

Prowadziła: prof. Maria Poprzęcka

Data emisji: 4.11.2018

Godzina emisji: 11.00

mko

Czytaj także

Lata 60. Malarska sztuka dla sztuki i happeningi

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2018 14:47
- W tym okresie powstaje malarstwo nieprzedstawiające, figuratywne z dużą skołonnością do metafory i surrealizmu. To były ucieczkowe strategie polskich artystów - mówiła w Dwójce prof. Maria Poprzęcka.
rozwiń zwiń