Emocje czytelników wystarczą, by rozpoznać literaturę

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2014 18:00
– Naukowe podstawy nie są konieczne, by zrozumieć istotę literatury – mówił prof. Edward Balcerzan, autor książki "Literackość. Modele, gradacje, eksperymenty".
Audio
  • Emocje czytelników wystarczą, by rozpoznać literaturę (Skarbiec nauki polskiej/Dwójka)
Emocje czytelników wystarczą, by rozpoznać literaturę
Foto: Glow Images/East News

Gość audycji tłumaczył za rosyjską szkołą formalną, że literackość to mechanizm, który czyni z tekstu językowego tekst literacko wartościowy. Mechanizm ten odróżnia dany tekst od wszystkich innych tekstów językowych, które literaturą nie są. Rozpoznanie tego mechanizmu jest intuicyjne.

–  W każdej, najbardziej spontanicznej i niespecjalistycznej refleksji o literaturze, w każdym zbiorze emocji czytelniczych tkwi pewien zalążek poczucia literackości – powiedział prof. Edward Balcerzan. – To uniwersalne odczucie i próba odpowiedzi pytanie: "dlaczego wracam do tego tekstu?" – dodał.

Więcej o tym, jak działa literatura, w nagraniu rozmowy z autorem książki nominowanej do tegorocznej Nagrody im. Jana Długosza.

Tytuł audycji: Skarbiec nauki polskiej

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: prof. Edward Balcerzan (literaturoznawca, pisarz, tłumacz)

Data emisji: 7.11.2014

Godzina emisji: 15.00

mc/bch

Czytaj także

Eksperymenty w literackim laboratorium przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2013 10:00
- Jednym z deficytów nie tylko polskiej, lecz także światowej kultury jest deficyt wymyślania przyszłości. Wiemy, czego nie chcemy, ale nie mamy pomysłu na jakąkolwiek alternatywę - mówił w Dwójce prof. Przemysław Czapliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stefan Chwin: jaka Polska bez humanistyki?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2014 12:00
- Edukacja klasy politycznej, która omija pion kształcenia humanistycznego, jest bardzo niebezpieczna - podkreślał w Dwójce prof. Stefan Chwin, laureat Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza.
rozwiń zwiń