Rzymianie jako bogowie Egiptu?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2013 01:20
Polacy odkrywają tajemnice starożytności. Młodzi naukowcy badają między innymi problem obecności obywateli rzymskich w Egipcie. We wczesnej epoce imperium było to coś rzadkiego, egzotycznego, no i stanowiło źródło wielkich przywilejów...
Audio
Rzymianie jako bogowie Egiptu?
Foto: wikipedia commons/użytkownik Yellow.Cat

W ramach wspierania polskiej humanistyki Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej prowadziła w latach 2008-2010 nabory do wieloletniego programu stypendialnego "Międzynarodowe Projekty Doktoranckie". Adresatem tego programu były polskie instytucje naukowe współpracujące z zagranicznym partnerem przy realizacji studiów doktoranckich.
Grant 4. edycji programu MPD trafił na Uniwersytet Wrocławski, do zespołu prof. Krzysztofa Nawotki - historyka starożytności. Pod jego naukową pieczą doktoranci piszą prace dotyczące wschodnich rejonów basenu Morza Śródziemnego – od IV w. p.n.e po schyłek antyku.
- Jedna z prac dotyczy uchwały w niewielkim państwie greckim, w Delfach, które funkcjonowało w cieniu wielkiej, ogólnoświatowej wyroczni jednego z najważniejszych bóstw. Inna praca będzie dotyczyła konsumpcji wina greckiego w Italii. Do rozwiązania w tym temacie jest cały szereg problemów - opowiada prof. Nawotka.
Imienne stypendia przyznane przez FNP w ramach programu MPD finansują młodym badaczom cztery semestry nauki na Uniwersytecie w Liverpoolu, z którym Uniwersytet Wrocławski wszedł w naukową kooperację.
Doktorant, Maciej Daszuta spędził w Wielkiej Brytanii dwa semestry. - Moim promotorem jest profesor Davis, światowej sławy autorytet, jeżeli chodzi o grecką starożytność - opowiada - Jest on za mnie szczególnie ważnym mentorem i parterem w rozmowach o rodzinie spartańskiej, sam jest autorem dwóch publikacji o rodzinie ateńskiej. Niewątpliwie mam duże szczęście, że mogę pracować właśnie z nim.

usc

Zobacz więcej na temat: Egipt Grecja HISTORIA Rzym
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak