Podróż na Ukrainę do Czeczelnika Sobańskich

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2018 15:48
Zapraszamy na kolejną audycję z nowego cyklu Dwójki "Podług nieba i zwyczaju polskiego. Śladem rezydencji i warowni dawnej Rzeczypospolitej".
Audio
  • Podróż na Ukrainę do Czeczelnika Sobańskich (Twierdze i rezydencje/Dwójka)
Fragm. mapy województwa bracławskiego z 1648 r. z Czeczelnikiem zaznaczonym pod nazwą Czaczanik
Fragm. mapy województwa bracławskiego z 1648 r. z Czeczelnikiem zaznaczonym pod nazwą Czaczanik Foto: domena publiczna

Nieśwież 1200.jpg
Nieśwież Radziwiłłów. Śladami Jana III Sobieskiego i Napoleona

Miesiąc temu odwiedziliśmy najokazalszą siedzibę książąt Radziwiłłów - Nieśwież na Białorusi. Tym razem autorzy audycji Jarosław Jakimczyk i prof. Jarosław Komorowski zabrali słuchaczy na Ukrainę, w podróż do położonego nieopodal granicy z Mołdawią i Naddniestrzem Czeczelnika.

O niezwykłych dziejach kaplicy grobowej Sobańskich herbu Junosza, która w czasach Związku Sowieckiego niczym katakumby w okresie prześladowania pierwszych chrześcijan pełniła rolę azylu dla miejscowej społeczności katolickiej polskiego pochodzenia opowidał potomek fundatorów zabytkowego obiektu - Michał Sobański z rady Fundacji XX Czartoryskich.

Mówiliśmy nie tylko o tym, jak niszczone przez bolszewików były zabytki dawnej kultury polskiej na Bracławszczyźnie i jak toczyło się tu podziemne życie religijne w okresie komunizmu, lecz także o rewaloryzacji dość dobrze jak na realia tej części Kresów zachowanej nekropolii szlacheckiej, którą sfinansował z własnych środków mieszkający na co dzień w Warszawie Michał Sobański.

Usłyszeliśmy m.in. o tym, jaką mitręgą na głębokiej prowincji ukraińskiej, z dala od ważnych ośrodków administracyjnych i gospodarczych, było zorganizowanie odpowiednich materiałów, maszyn budowlanych i wykwalifikowanych specjalistów, którzy mogliby się podjąć zadania przypominającego w pierwszej chwili walkę Don Kichota z wiatrakami. Walkę, z której polski przedsiębiorca i dziedzic starodawnej tradycji, dzięki swej determinacji i poświęceniu, wyszedł zwycięsko, odnawiając kaplicę i część rozległego, zapuszczonego cmentarza w Czeczelniku.

Audycja wpisuje się w obchody stulecia niepodległości Polski.

***

Tytuł audycji: Twierdze i rezydencje 

Prowadzą: Jarosław Jakimczyk i prof. Jarosław Komorowski

Gość: Michał Sobański (rada Fundacji XX Czartoryskich)

Data emisji: 16.03.2018

Godzina emisji: 14.30

jp/bch/pg

Zobacz więcej na temat: Rzeczpospolita Ukraina
Czytaj także

Krzysztof Grodzicki. Bohaterstwo w twierdzy Kudak

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2018 18:48
- Wytrzymał kilkumiesięczne oblężenie twierdzy Kudak, bronił Lwów przed armią rosyjsko-kozacką i odbijał Warszawę z rąk szwedzkich. W Rzeczypospolitej cieszył się ogromną sławą – tak o żyjącym w XVII wieku generale opowiadał prof. Jarosław Komorowski.
rozwiń zwiń