X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Mykietyn i Szymański według "Royalsów"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2015 14:00
Ta płyta jest wyjątkiem - tak Ewa Szczecińska określiła nagranie Royal String Quartet dla wytwórni Hyperion. Na płycie znalazły się kompozycje Pawła Szymańskiego i Pawła Mykietyna.
Audio
  • Paweł Mykietyn i Paweł Szymański według Royal String Quartet (Płytomania/Dwójka)
Royal String Quartet. Na kolejnych płytach dla brytyjskiej wytwórni zespół promuje polskich kompozytorów XX i XXI stulecia.
Royal String Quartet. Na kolejnych płytach dla brytyjskiej wytwórni zespół promuje polskich kompozytorów XX i XXI stulecia.Foto: Grzegorz Śledź/PR2

- W polskich kwartetach smyczkowych każdy kompozytor to jest osobna wyspa, mamy zbiór indywidualności. Ta płyta jest wyjątkiem, potwierdzającym tę regułę. Zestawienie kwartetów smyczkowych Pawła Szymańskiego i Pawła Mykietyna jest przedsięwzięciem bardzo szczęśliwym, bo pokazuje, że właściwie jest w polskiej muzyce coś takiego, jak pewna szkoła. Tych dwóch kompozytorów bardzo dużo łączy - oceniła Ewa Szczecińska.
Gość radiowej Dwójki zwróciła uwagę, że żyjemy w czasach, w których kompozytorzy albo zupełnie odrzucają wszystko to, co jest nowatorskie, albo eksperymentują, odwracając się od upodobań publiczności. A w postawie Szymańskiego i Mykietyna jest pewien balans. Oni eksperymentują, ale ich twórczość jest bardzo sensualna, co sprawia, że ma ona szansę przebić się do szerszego odbiorcy.

Drugą cechą, którą łączy obu twórców, jest głęboki stosunek do muzyki baroku. - Zarówno muzyka Szymańskiego, jak i Mykietyna rozpościera się na dwóch bardzo ważnych barokowych ikonach. Jedną z nich jest toccata, drugą - sarabanda - wyjaśniła Szczecińska.
***

Prowadził:
Jacek Hawryluk
Gość
: Ewa Szczecińska
Data emisji:
8.02.2015
Godzina emisji:
15.00

Materiał został wyemitowany w audycji "Płytomania".
kk
/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Royal String Quartet zmagania z wichurą

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2014 13:30
- Nową płytę nagrywaliśmy w studiu położonym nad morzem. Miejsce to ma niezwykłą akustykę, ale też jeden mały minus: jak wieje, wiatr przedostaje się do nagrań - o nagrywanym w Anglii albumie Royal String Quartet opowiadali w Dwójce Elwira Przybyłowska i Michał Pepol.
rozwiń zwiń