X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Royal String Quartet zmagania z wichurą

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2014 13:30
- Nową płytę nagrywaliśmy w studiu położonym nad morzem. Miejsce to ma niezwykłą akustykę, ale też jeden mały minus: jak wieje, wiatr przedostaje się do nagrań - o nagrywanym w Anglii albumie Royal String Quartet opowiadali w Dwójce Elwira Przybyłowska i Michał Pepol.
Audio
  • Royal String Quartet zmagania z wichurą (Poranek Dwójki)
  • Aneta Nowak o projektach edukacyjnych Działu Koncertów dla Dzieci i Młodzieży Filharmonii Narodowej (Poranek Dwójki)
Royal String Quartet w Studiu im. W. Szpilmana
Royal String Quartet w Studiu im. W. SzpilmanaFoto: Wojciech Kusiński/PR

Czwarty album królewskiego kwartetu nagrywany dla prestiżowej wytwórni Hyperion wypełnią kompozycje Pawła Mykietyna i Pawła Szymańskiego. Muzycy zespołu opowiadali w "Poranku Dwójki", że niełatwo było przekonać brytyjskich wydawców do zainwestowania w muzykę nieznaną poza granicami Polski. - Początkowo dostawaliśmy jednozdaniowe maile zawierające krótką odpowiedź: "nie" - zdradzał kulisy powstania albumu wiolonczelista Michał Pepol. - Właściwie nie wiemy, co się stało, że nagle zmienili zdanie - dopowiadała skrzypaczka Elwira Przybyłowska. - Dla nas to naprawdę niezwykła sprawa i duży akt zaufania ze strony wytwórni.

Nie bez znaczenia był tu fakt, że Royal String Quartet trzema dotychczasowymi płytami wypracował sobie silną pozycję na zachodnim rynku muzycznym. Pierwszy album z 2009 roku zdobył tytuł płyty miesiąca "BBC Music Magazine" i entuzjastyczne recenzje w światowej prasie. Wydarzeniem był kolejny album zespołu z kompletem kwartetów smyczkowych Henryka Mikołaja Góreckiego (Hyperion 2011), wyróżniany przez krytykę jako jedna z trzech najważniejszych interpretacji tego repertuaru. Płytę uhonorowano Editor’s Choice magazynu "Gramophone" i wysokimi ocenami w "BBC Music Magazine", "Diapason" (5 gwiazdek) i "The Strad".
>>>Royal String Quartet w audycji "Five o'clock"

Muzycy kwartetu podkreślali w Dwójce, że na Zachodzie jest duże zainteresowanie muzycznymi nowościami. Nie mają też wątpliwości, że ich nadchodzące nagrania spotkają się z żywym odbiorem koneserów muzyki współczesnej. Tym bardziej, że album powstawał w Potton Hall, jednym z najlepszych studiów nagraniowych na świecie. Goście Piotra Matwiejczuka opowiadali, że pracom nad płytą towarzyszyły niezwykłe okoliczności pogodowe.

- Do tej pory jedynym naszym zmartwieniem były przelatujące samoloty. Robiliśmy wtedy przerwę. Tym razem zmagaliśmy się z żywiołem. Wiatr był tak silny, że aż dudniło. Co jakiś czas słychać było też odgłosy typu "stuknięcie w okno”. Z racji warunków pogodowych pierwszego dnia nie mogliśmy zrealizować tego, co sobie założyliśmy. Byliśmy zmuszeni grać wyłącznie głośne i szybkie części. To nas trochę osłabiło i wyczerpało - wspominała Elwira Przybyłowska.

Więcej o studyjnych perypetiach zespołu - w nagraniu audycji.

Potton
Potton Hall tuż przed nagraniami Royal String Quartet/fot. dzięki uprzejmości zespołu

W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy też z Anetą Nowak o projektach edukacyjnych Działu Koncertów dla Dzieci i Młodzieży Filharmonii Narodowej, które zainaugurowane zostaną 27 lutego.

Zaprezentowaliśmy też kolejną książkę w ramach plebiscytu na najlepsze 25 książek 25-lecia wolnej Polski.

W audycji nie zabrakło "Słowa na dzień", informacji kulturalnych, kalendarium, "Piosenki z rekomendacją" (w tym tygodniu piosenki wybiera Artur Dutkiewicz - pianista, kompozytor i aranżer) i oczywiście płyty tygodnia. Jest nią album wydawnictwa Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, na którym ballady, scherza, mazurki, walce i inne utwory Fryderyka Chopina gra Ewa Pobłocka. Codziennie do wygrania dwa komplety płyt z nagraniami na instrumentach historycznym i współczesnym.

Audycję poprowadził Piotr Matwiejczuk.

bch/jp

Komentarze1
aby dodać komentarz
bogu5552014-02-25 19:26 Zgłoś
"W audycji nie zabraknie "Słowa na dzień", to może przy okazji zamiast straszenia różnymi strachami warto coś o roli kościoła w Irlandii.

Czytaj także

Alina Mleczko: saksofon to dla muzyka trudna przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2013 15:23
- O większości instrumentów dętych wykłada się w szkołach pod kątem ich zastosowania w orkiestrze symfonicznej. Tymczasem saksofon grywa w niej bardzo rzadko - mówiła w "Five o’clock" najsłynniejsza polska saksofonistka klasyczna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukasz Kuropaczewski: ręce José Marii Florência rodzą nuty

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2014 20:00
– Maestro Florêncio cały jest muzyką, przeżywa ją do tego stopnia, że się w nią przemienia. A występ z Polską Orkiestrą Radiową to dla każdego muzyka prawdziwe święto – mówił w Dwójce znakomity gitarzysta, solista koncertu, który 2 lutego zabrzmi w Studiu PR im. Witolda Lutosławskiego. Występ transmitowany będzie na naszej antenie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dochodzimy do dojrzałości". 35 lat Kwartetu Śląskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2014 17:00
– Mówi się, że w kwartecie pierwszych 25 lat jest najtrudniejsze, a potem zaczyna się odczuwać przyjemność z grania w zespole – mówili w Dwójce członkowie Kwartetu Śląskiego, który wystąpił na jubileuszowym koncercie w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.
rozwiń zwiń