Royal String Quartet zmagania z wichurą

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2014 13:30
- Nową płytę nagrywaliśmy w studiu położonym nad morzem. Miejsce to ma niezwykłą akustykę, ale też jeden mały minus: jak wieje, wiatr przedostaje się do nagrań - o nagrywanym w Anglii albumie Royal String Quartet opowiadali w Dwójce Elwira Przybyłowska i Michał Pepol.
Audio
  • Royal String Quartet zmagania z wichurą (Poranek Dwójki)
  • Aneta Nowak o projektach edukacyjnych Działu Koncertów dla Dzieci i Młodzieży Filharmonii Narodowej (Poranek Dwójki)
Royal String Quartet w Studiu im. W. Szpilmana
Royal String Quartet w Studiu im. W. SzpilmanaFoto: Wojciech Kusiński/PR

Czwarty album królewskiego kwartetu nagrywany dla prestiżowej wytwórni Hyperion wypełnią kompozycje Pawła Mykietyna i Pawła Szymańskiego. Muzycy zespołu opowiadali w "Poranku Dwójki", że niełatwo było przekonać brytyjskich wydawców do zainwestowania w muzykę nieznaną poza granicami Polski. - Początkowo dostawaliśmy jednozdaniowe maile zawierające krótką odpowiedź: "nie" - zdradzał kulisy powstania albumu wiolonczelista Michał Pepol. - Właściwie nie wiemy, co się stało, że nagle zmienili zdanie - dopowiadała skrzypaczka Elwira Przybyłowska. - Dla nas to naprawdę niezwykła sprawa i duży akt zaufania ze strony wytwórni.

Nie bez znaczenia był tu fakt, że Royal String Quartet trzema dotychczasowymi płytami wypracował sobie silną pozycję na zachodnim rynku muzycznym. Pierwszy album z 2009 roku zdobył tytuł płyty miesiąca "BBC Music Magazine" i entuzjastyczne recenzje w światowej prasie. Wydarzeniem był kolejny album zespołu z kompletem kwartetów smyczkowych Henryka Mikołaja Góreckiego (Hyperion 2011), wyróżniany przez krytykę jako jedna z trzech najważniejszych interpretacji tego repertuaru. Płytę uhonorowano Editor’s Choice magazynu "Gramophone" i wysokimi ocenami w "BBC Music Magazine", "Diapason" (5 gwiazdek) i "The Strad".
>>>Royal String Quartet w audycji "Five o'clock"

Muzycy kwartetu podkreślali w Dwójce, że na Zachodzie jest duże zainteresowanie muzycznymi nowościami. Nie mają też wątpliwości, że ich nadchodzące nagrania spotkają się z żywym odbiorem koneserów muzyki współczesnej. Tym bardziej, że album powstawał w Potton Hall, jednym z najlepszych studiów nagraniowych na świecie. Goście Piotra Matwiejczuka opowiadali, że pracom nad płytą towarzyszyły niezwykłe okoliczności pogodowe.

- Do tej pory jedynym naszym zmartwieniem były przelatujące samoloty. Robiliśmy wtedy przerwę. Tym razem zmagaliśmy się z żywiołem. Wiatr był tak silny, że aż dudniło. Co jakiś czas słychać było też odgłosy typu "stuknięcie w okno”. Z racji warunków pogodowych pierwszego dnia nie mogliśmy zrealizować tego, co sobie założyliśmy. Byliśmy zmuszeni grać wyłącznie głośne i szybkie części. To nas trochę osłabiło i wyczerpało - wspominała Elwira Przybyłowska.

Więcej o studyjnych perypetiach zespołu - w nagraniu audycji.

Potton
Potton Hall tuż przed nagraniami Royal String Quartet/fot. dzięki uprzejmości zespołu

W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy też z Anetą Nowak o projektach edukacyjnych Działu Koncertów dla Dzieci i Młodzieży Filharmonii Narodowej, które zainaugurowane zostaną 27 lutego.

Zaprezentowaliśmy też kolejną książkę w ramach plebiscytu na najlepsze 25 książek 25-lecia wolnej Polski.

W audycji nie zabrakło "Słowa na dzień", informacji kulturalnych, kalendarium, "Piosenki z rekomendacją" (w tym tygodniu piosenki wybiera Artur Dutkiewicz - pianista, kompozytor i aranżer) i oczywiście płyty tygodnia. Jest nią album wydawnictwa Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, na którym ballady, scherza, mazurki, walce i inne utwory Fryderyka Chopina gra Ewa Pobłocka. Codziennie do wygrania dwa komplety płyt z nagraniami na instrumentach historycznym i współczesnym.

Audycję poprowadził Piotr Matwiejczuk.

bch/jp

Komentarze1
aby dodać komentarz
bogu5552014-02-25 19:26 Zgłoś
"W audycji nie zabraknie "Słowa na dzień", to może przy okazji zamiast straszenia różnymi strachami warto coś o roli kościoła w Irlandii.

Czytaj także

Alina Mleczko: saksofon to dla muzyka trudna przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2013 15:23
- O większości instrumentów dętych wykłada się w szkołach pod kątem ich zastosowania w orkiestrze symfonicznej. Tymczasem saksofon grywa w niej bardzo rzadko - mówiła w "Five o’clock" najsłynniejsza polska saksofonistka klasyczna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukasz Kuropaczewski: ręce José Marii Florência rodzą nuty

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2014 20:00
– Maestro Florêncio cały jest muzyką, przeżywa ją do tego stopnia, że się w nią przemienia. A występ z Polską Orkiestrą Radiową to dla każdego muzyka prawdziwe święto – mówił w Dwójce znakomity gitarzysta, solista koncertu, który 2 lutego zabrzmi w Studiu PR im. Witolda Lutosławskiego. Występ transmitowany będzie na naszej antenie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dochodzimy do dojrzałości". 35 lat Kwartetu Śląskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2014 17:00
– Mówi się, że w kwartecie pierwszych 25 lat jest najtrudniejsze, a potem zaczyna się odczuwać przyjemność z grania w zespole – mówili w Dwójce członkowie Kwartetu Śląskiego, który wystąpił na jubileuszowym koncercie w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.
rozwiń zwiń