3. Międzynarodowy Jazzowy Konkurs Skrzypcowy im. Zbigniewa Seiferta

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2018 18:37
12 artystów z 9 krajów zakwalifikowało się do konkursu, który odbędzie w drugiej połowie lipca w Krakowie i Lusławicach. Młodzi wirtuozi walczą o główną nagrodę w wysokości 10.000 Euro. 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Baimieng/Shutterstock.com

"Poziom nagrań, które napłynęły do tegorocznej edycji, a które właśnie skończyliśmy przesłuchiwać jest naprawdę bardzo wysoki. Szykuje się zatem niezwykle emocjonujący konkurs" – podkreśla światowej sławy skrzypek Mark Feldman, który jurorem Konkursu Seiferta jest od jego pierwszej edycji, a więc od 2014 roku. W tym roku obok Feldmana w jury zasiadać będą równie wielkie gwiazdy jazzowych skrzypiec, choć nie tylko. Po raz drugi w swej historii Konkurs Seiferta otwarty jest nie tylko dla skrzypków i altowiolistów, ale również dla wiolonczelistów. Dlatego młodych wirtuozów wiolinistyki jazzowej oceniać również będzie jeden z najwybitniejszych jazzowych wiolonczelistów naszych czasów, uważany za ikonę nowojorskiej oficyny Tzadik – Erik Friedlander. W jury konkursu zasiądą ponadto dwaj giganci jazzowych skrzypiec: związany z renomowaną wytwórnią ECM Dominique Pifarély oraz ceniony na całym świecie polski skrzypek jazzowy Michał Urbaniak.

Decyzją tego właśnie gremium do przesłuchań konkursowych zakwalifikowani zostali następujący artyści z 9 krajów: litewski skrzypek Tadas Dešukas, rumuński skrzypek i altowiolista George Dumitriu, pochodzący z Jordanii skrzypek Layth Sidiq, hiszpański skrzypek i altowiolista Francisco Palazón González, pochodzący z Niemiec, a na stałe mieszkający w USA altowiolista Benjamin “Benni” von Gutzeit oraz wywodzący się z włosko-francuskiej rodziny, ale zamieszkujący również w USA skrzypek Mario Forte - laureat 3 nagrody Konkursu Seiferta w 2016 roku. Polskę reprezentować będzie dwójka skrzypków: Amalia Obrębowska i Marcin Hałat. Podobną reprezentację będzie miała Francja, z której do konkursu zakwalifikowana została para skrzypków: Cécile Delzant oraz Youenn Rohaut. Dwóch artystów przybędzie również do Polski z USA, w tym wiolonczelista Greg Byers oraz skrzypek Gabriel Terracciano.

Odbywające się w formule otwartych dla publiczności koncertów zmagania konkursowe młodych artystów będzie można śledzić w dniach 25-27 lipca w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Młodzi wirtuozi instrumentów smyczkowych walczyć będę o nagrody, których łączna wartość wynosi 17.000 Euro (10.000 EURO – I miejsce, 5.000 EURO – II miejsce, 2.000 EURO – III miejsce).

Każdemu z uczestników przesłuchań konkursowych towarzyszyć będzie trio Dominika Wani okrzykniętego najwybitniejszym polskim pianistą jazzowym minionego roku. Zwycięzców konkursu poznamy podczas koncertu galowego, który odbędzie się 28 lipca w Kijów.Centrum w Krakowie.

Wstęp na przesłuchania w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach jest bezpłatny.

Koncert galowy (28.07.2018) jest biletowany.

materiały prasowe/bch