8 Międzynarodowy Konkurs Duetów z Harfą

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 12:45
Konkurs odbędzie się w dniach 5-7  kwietnia 2019  r. w samorządowej  instytucji  kultury  Zamek w Cieszynie. Udział w nim zgłosiło 35 duetów w wieku od 8 do 26  lat z  Polski, Czech, Węgier, Austrii, a nawet Brazylii.                                                                                     
Plakat konkursu
Plakat konkursuFoto: mat. promocyjne

Konkurs duetów z harfą został  zapoczątkowany przez  Polskie  Towarzystwo   Harfowe w 2005 roku  gdy  w kraju żadna instytucja  ani  uczelnia muzyczna  nie  organizowały  konkursów  harfowych.  Rok  2005 był  zaledwie drugim  rokiem  działania  stowarzyszenia, które  obrało  za swoją   siedzibę  miasto  Cieszyn. Jeśli   wspomnieć, że bardziej prężną w  kształceniu harfistów na  poziomie  szkolnictwa  wyższego  była przed  II  wojną światową   Republika Czeska,  to wcale  nie  dziwi, że Cieszyna  jako miasto,  kiedyś podzielone,  a  dziś łączące Polskę i Republikę Czeską   jest  miejscem organizacji  konkursu dla duetów z  udziałem  harfy.

W roku 2019  konkurs  organizowany jest przy bardzo  dużym  wsparciu Centrum  Edukacji Artystycznej,  a honorowym patronatem objęło go Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Celem podstawowym konkursu jest rozbudzenie zamiłowania do kameralistyki oraz stworzenie duetom możliwości prezentacji i porównania osiągnięć w  skali  międzynarodowej. Równie ważnym celem jest stworzenie  płaszczyzny doskonalenia uczestników  konkursu  na ścieżce rozwoju muzycznego poprzez  kontakt  z  wybitnymi  zagranicznymi artystami,  zespołami kameralnymi, także  gromadzenie  uczestników  w różnych  kategoriach  wiekowych od uczniów szkół  I  stopnia  po  studentów.  Odrębną,  a  jeszcze rzadką w polskiej praktyce konkursów dla  uczniów szkół muzycznych (poza Konkursem  Muzycznym CEA),  jest  kategoria  prawykonań.  Celem  konkursu prawykonań (piąta kategoria)  jest inspirowanie kompozytorów czy nawet  młodych wykonawców – uczniów  do komponowania harfowej muzyki kameralnej,  co przyczynia się nie tylko do wzbogacenia literatury harfowej ale również zwraca uwagę twórców na bogactwo i wielką różnorodność brzmieniowo-emocjonalną tego instrumentu. Kompozytorzy nie tylko uczą się pisać na harfę z jej unikalnymi możliwościami brzmieniowymi, ale tworzą literaturę  dla uczniów bardziej lub mniej zaawansowanych.  Konkurs   prawykonań  jest  od  wielu  już  edycji rejestrowany dźwiękowo  i dzięki   temu   Polskie  Towarzystwo  Harfowe  zgromadziło  sporą  bibliotekę  dźwiękową z utworami współcześnie  komponowanymi i   wykonywanymi. Po  raz pierwszy  w  tym  roku   jury  ma możliwość  oceniania  odrębnie  kompozytorów  profesjonalnych  i kompozytorów- uczniów szkół  muzycznych   I i  II stopnia.

Zapraszanie  jako jurorów  wybitnych artystów zagranicznych  stwarza  prestiż konkursu a jego uczestnicy oceniani są według europejskich kryteriów konkursów muzycznych.  W roku  2019 przewodniczącą  jury  jest  znana europejska  harfistka  Gabriella Dall’Olio, profesor w Trinity Laban Conservatory of Music w Londynie.  

 Konkurs będzie odbywał się w dniach 5-7  kwietnia 2019  r. w samorządowej  instytucji  kultury  Zamek w Cieszynie, połączonej  „jednym dachem” z  salami  koncertowymi  PSM  I i II stopnia w Cieszynie.  Przesłuchania  konkursowe i koncerty  organizowane będą  w Sali koncertowej  PSM  I i II stopnia a  koncerty  towarzyszące  także w obiekcie historycznym - Zabytku Szlaku Techniki  - Browar książęcy na Wzgórzu Zamkowym Cieszyn.  Koncert  laureatów odbędzie się w Sali koncertowej Cieszyńskiego Ośrodka  Kultury „Dom Narodowy” w niedzielę 07 kwietnia 2019 r. Koncerty towarzyszące zorganizowano w piątek 05.04.2019 (Zespół  The ThreeX  plus trzy harfy) oraz w sobotę  06.04.2019 r.  koncert rozrywkowy „Harfa w wersji  etno” .