Festiwal Muzyki Sakralnej Stanisława Moniuszki

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 12:02
W dniach 27 października - 24 listopada odbędzie się w Warszawie Festiwal Muzyki Sakralnej Stanisława Moniuszki. Jest to pierwsze na taką skalę przedsięwzięcie, prezentujące tę niezwykle ważną, a niemal zapomnianą część jego dorobku - bez jej znajomości nasze wyobrażenie o kompozytorze wciąż pozostaje niepełne.
Festiwal Muzyki Sakralnej Stanisława Moniuszki
Festiwal Muzyki Sakralnej Stanisława MoniuszkiFoto: Mat. prasowe

Spuścizna Moniuszki w dziedzinie muzyki religijnej obejmuje ponad sto utworów, poczynając od pieśni na głos z organami, poprzez utwory chóralne do szeroko zakrojonych dzieł, jak msze, kantaty i Litanie Ostrobramskie. 

Festiwal rozpocznie uroczysta Msza św., celebrowana przez ks. biskupa Romualda Kamińskiego, który objął Festiwal patronatem honorowym. Koncerty będą się odbywać od 27 października do 24 listopada, w soboty i niedziele, w kościołach praskiej strony Warszawy. Na 6 koncertach zabrzmi ponad 30 utworów religijnych Stanisława Moniuszki, w tym wszystkie najważniejsze - msze, litanie, kantaty i znaczące utwory chóralne. Niektóre pojawią się  w postaci dotychczas nieznanej, np. w rekonstrukcjach lub w wersjach z orkiestrą; inne, dotąd niewydane,  zostaną wykonane po raz pierwszy od czasów kompozytora, dzięki współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym. Wśród wykonawców znajdują się czołowi polscy śpiewacy, chóry, orkiestry i dyrygenci, m.in. Chór Filharmonii Narodowej, Polska Orkiestra Radiowa, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa, Polska Opera Królewska.

Festiwal został zorganizowany przez Towarzystwo Miłośników Muzyki Moniuszki w ramach obchodów 200-lecia urodzin wielkiego kompozytora.  Wsparcia finansowego udzieliło festiwalowi przede wszystkim Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Muzyki i Tańca, poważne wsparcie finansowe organizatorzy zawdzięczają władzom Samorządu Województwa Mazowieckiego, zaś partnerem przedsięwzięcia jest również Fundusz Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAIKS.

Mat. prasowe