Bastarda & João de Sousa - "Fado"

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 14:43
Najnowsza propozycja grupy Bastarda zarejestrowana z gitarzystą i wokalistą João de Sousa jest kolejnym zaskakującym krokiem w działalności zespołu.
Bastarda  Joo de Sousa Fado
Bastarda & João de Sousa "Fado"Foto: mat.promoc.

 - Bastarda wspólnie z João de Sousa odnosząc się do tradycyjnych utworów fado stworzyła nową, oryginalną opowieść muzyczną. Współczesne, autorskie aranżacje i opracowania tych niezwykłych, melancholijnych pieśni dały nam możliwość swobodnej wypowiedzi, kreacji muzycznej oraz pozwoliły na szczery, pełen emocji przekaz - tak w klimat nowej płyty wprowadza Paweł Szamburski. Grupa nie byłaby jednak sobą, gdyby na tych przepełnionych smutkiem i duchowością utworach nie odcisnęła własnego piętna. Autorskie aranżacje, absolutnie niepodrabialne brzmienie, będące wypadkową nietypowego połączenia instrumentów, wybitnego warsztatu i bogatych doświadczeń każdego z muzyków, pozwoliły na dopisanie kolejnego fascynującego rozdziału do historii Bastardy.

bastarda 1200 mat promocyjne.jpg
Trio Bastarda: poprzez chasydzkie niguny opowiadamy historię

Źr.YouTube/Polskie Radio/ Domówka z Dwójką/ Bastarda & João de Sousa

João de Sousa - urodzony w Portugalii, od 2006 roku mieszka i tworzy w Polsce. Jego luzofońskie korzenie w znacznym stopniu wpływają na muzykę jaką tworzy i wykonuje, choć fascynacje innymi gatunkami - jazzem, world music czy muzyką alternatywną, swobodnie oddalają go od fado. Współpracował m.in.: z Andrzejem Smolikiem, zespołem Mikromusic, Dorotą Miśkiewicz czy Ariel Ramirez Tango Quintet. Muzyk ma na swoim koncie również trzy autorskie płyty.

Bastarda to projekt powołany do życia przez Pawła Szamburskiego (klarnet), Tomasza Pokrzywińskiego (wiolonczela) oraz Michała Górczyńskiego (klarnet kontrabasowy). Artyści na płytach "Promitat eterno" (Lado ABC, 2017) i "Ars moriendi" (Lado ABC, 2019) podejmują odważną próbę reinterpretacji muzyki dawnej, a na "Nigunim" (Multikulti, 2020) odwołują się do tradycji muzyki żydowskiej i chasydzkich pieśni mistycznych, każdorazowo tworząc w pełni autorski dźwiękowy język. Muzycy improwizując wokół archaicznych melodii, komponując i aranżując na ich podstawie zupełnie nowe utwory - budują pomost łączący odległe muzyczne światy, docierają do ich uniwersalnego, duchowego wymiaru. Twórczość Bastardy to współczesna, na wskroś oryginalna i bardzo osobista wypowiedź oparta na bogatych tradycjach muzycznych.

Premiera (CD/Digital): 4 maja 2021

Winyl w przygotowaniu!

Skład:

João de Sousa – gitara, śpiew
Paweł Szamburski – klarnet, klarnet basowy
Tomasz Pokrzywiński - wiolonczela
Michał Górczyński - klarnet kontrabasowy


Lista opracowanych utworów:

1. Livre (Carlos de Oliveira/Fado Menor)
2. Estranha forma de vida (Amália Rodrigues/Alfredo Marceneiro)
3. Gondarém (Pedro Homem de Mello/Alain Oulman)
4. Com que voz (Luís de Camões/Alain Oulman)
5. Cantiga de amigo (Mendinho/Alain Oulman)
6. Memória (David Mourão-Ferreira/Fado Menor do Porto)
7. Medo (Reinaldo Ferreira/Alain Oulman)
8. Maldição (Armando Vieira Pinto/Alfredo Marceneiro)

Zarejestrowano 22 lutego 2021 roku w Tonn Studio w Łodzi.

***

mat.pras.