16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. H. Wieniawskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2022 14:24
Przed nami 16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego. Ze względu na pandemię tegoroczny konkurs odbędzie się po 6-letniej przerwie, a nie jak zazwyczaj po upływie 5 lat. W tegorocznej edycji jednego z najbardziej prestiżowych konkursów skrzypcowych na świecie weźmie udział 32 uczestników, wyłonionych z ponad 200 muzyków z 30 krajów.
Henryk Wieniawski
Henryk WieniawskiFoto: FBC/domena publiczna

Konkurs - najważniejsze fakty

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego (MKS) po raz pierwszy został zorganizowany w 1935 roku. Dziś jest najstarszym istniejącym i jednym z najbardziej prestiżowych konkursów skrzypcowych na świecie, jest jedną z najważniejszych polskich marek kulturalnych. Do Poznania przyjeżdżają najlepsi młodzi skrzypkowie reprezentujący kraje niemal wszystkich kontynentów. Fascynuje ich wieloletnia tradycja Konkursu, jego prestiż oraz jedyna w swoim rodzaju atmosfera. Konkurs jest członkiem założycielem, powstałej w 1957 roku, Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych w Genewie.

Pandemia spowodowała, że tegoroczny MKS odbędzie się po 6-letniej przerwie, a nie jak zazwyczaj - po upływie 5 lat. Konkurs potrwa od 7 do 21 października 2022 roku w Poznaniu. W tym roku do udziału w Konkursie zgłosiło się ponad 200 muzyków z 30 krajów. By wystartować w rundzie preselekcyjnej, skrzypkowie nie mogli mieć więcej niż 31 lat. Eliminacje, z uwagi na COVID-19, odbyły się na bazie przesłanych nagrań: od kandydatów wymagano prezentacji czterech utworów, bez montażu i obróbki dźwiękowej.

W MKS bierze udział 32 uczestników: 7 Polaków, 6 Japończyków, 4 Chińczyków, 4 obywateli Korei Południowej, 3 Niemców, a także reprezentantów Stanów Zjednoczonych, Austrii, Niderlandów, Francji, Kazachstanu i Szwajcarii. Wśród nich w przeważającej większości są kobiety - 20 skrzypaczek. Najmłodszy z uczestników Konkursu ma 16 lat, a najstarszy 29.

Przesłuchania i koncerty konkursowe odbywają się w jednej z najpiękniejszych sal koncertowych Europy o uznanej akustyce – w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Inauguracja Konkursu zaplanowana jest na 7 października br., a gwiazdą tego wieczoru będzie laureatka poprzedniej edycji MKS – Gruzinka, Veriko Tchumburidze. Będzie jej towarzyszyć Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki.


Przesłuchania konkursowe odbędą się w dniach 8-20 października br. Do II etapu zakwalifikuje się 15 uczestników, a do etapu finałowego – 6. 

  • Etap 1 – to przesłuchania uczestników Konkursu solo oraz z fortepianem.
  • Etap 2A – to recital z fortepianem, podczas którego zabrzmią sonaty skrzypcowe, utwory Karola Szymanowskiego i Henryka Wieniawskiego.
  • Etap 2B – uczestnicy Konkursu zaprezentują się z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus oraz wybitnych polskich altowiolistów, wykonując Sinfonię Concertante Es-dur
    A. Mozarta. Orkiestrę poprowadzi Anna Duczmal-Mróz.
  • Etap 3 – finaliści wykonają koncerty skrzypcowe z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza.

Kandydatów będzie oceniać międzynarodowe jury złożone z osobowości muzycznych pod przewodnictwem znakomitych wiolinistów: Augustina Dumay oraz Daniela Stabrawy.

Jest o co walczyć: pula nagród w Konkursie wynosi 115 tysięcy euro. Na laureatów czeka też szereg nagród pozaregulaminowych i specjalnych. Zwycięstwo w Konkursie jest przepustką do międzynarodowej kariery.

W tym roku planowane są dwie uroczyste Gale Laureatów Konkursu – jedna w Poznaniu (21.10.), a druga w Warszawie, w Filharmonii Narodowej (23.10).

Bilety na przesłuchania i koncerty są już w sprzedaży. W Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Konkurs gromadzi ponad dziesięć tysięcy widzów. Dzięki współczesnej technologii zmagania najlepszych na świecie skrzypków mogą śledzić melomani w każdym zakątku globu. Transmisje YouTube, a także media społecznościowe Wieniawski Society będą na bieżąco relacjonować przebieg Konkursu. Każdego dnia będzie ukazywać się gazeta konkursowa (w druku i online).

Kobieca twarz Konkursu

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. H. Wieniawskiego to prawdopodobnie historycznie pierwszy (wśród wciąż organizowanych) konkurs muzyczny, który dopuścił do udziału kobiety. Laureatką pierwszej edycji w 1935 roku była Francuzka, Ginette Neveu. W sumie, w historii 15-u edycji Konkursu, aż 8 razy to właśnie skrzypaczki zdobywały pierwsze miejsce. Były to m.in.: Agata Szymczewska, Alena Baeva, Soyoung Yoon, Veriko Tchumburidze. Laureatka I nagrody na 13. Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym, Agata Szymczewska, została tegoroczną ambasadorką Konkursu. Kobiet nie brakowało też na pozostałych miejscach podium. Drugie miejsce podczas ostatniej 15. edycji MKS zajęła Bomsori Kim, która od 2016 roku znalazła się w gronie najbardziej rozchwytywanych skrzypaczek młodego pokolenia na świecie. Jej media społecznościowe śledzą dziesiątki tysięcy fanów.

 

Międzynarodowy rozgłos i zasięg

Z edycji na edycję coraz ważniejszą rolę odgrywał Internet, elektroniczny obieg informacji oraz transmisje online z przesłuchań konkursowych i koncertów. Wybrane nagrania na kanale YouTube Wieniawski Society osiągają milionowe liczby wyświetleń. Ostatnia, 15. edycja Konkursu, przyciągnęła użytkowników z ponad 120 krajów świata, strona konkursowa odnotowała setki tysięcy odsłon, a kanał YouTube Wieniawski Society przyciągnął ponad milion melomanów. Czas oglądania opublikowanych na nim materiałów wyniósł prawie 10 milionów minut. Podczas ostatniej edycji MKS akredytowało się ok. 80 dziennikarzy, w tym stali korespondenci Konkursu z Nowego Jorku czy Berlina.

Zainteresowanie online podczas 15. MKS:

  • konkurs.wieniawski.pl: 759 744 odsłon, 177 133 sesje, 64 849 użytkowników z ponad 120 krajów
  • kanał YouTube Wieniawski Society: 1 036 254 wyświetleń; czas oglądania opublikowanych na nim materiałów: 9 669 818 minut.

Organizator i Patron

Pieczę nad Konkursem sprawuje Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Stowarzyszenie, które działa na wielu artystycznych polach. Organizuje międzynarodowe i ogólnopolskie konkursy (nie tylko skrzypcowy, ale też m.in. lutniczy) oraz koncerty (np. Festiwal Bezsenność), prowadzi działalność naukową i wydawniczą.

Poprzez swoje działania, Towarzystwo krzewi wiedzę o swoim Patronie, pielęgnuje pamięć o nim, zwłaszcza w ramach interdyscyplinarnego projektu Wieniawski Inspiruje, prezentującego twórczość Patrona w ciekawych i nowoczesnych kontekstach. Twórczość Henryka Wieniawskiego nie traci na aktualności, jest wciąż żywa i atrakcyjna dla współczesnych artystów. Każdy sam może się o tym przekonać. MKS organizowany jest we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wydarzenie dofinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego.


Henryk Wieniawski był genialnym skrzypkiem, wirtuozem, obywatelem świata, pasjonującą indywidualnością o barwnej osobowości, uznanym pedagogiem. Jego kompozycje przetrwały próbę czasu i zajmują do dziś ważne miejsce w literaturze skrzypcowej i w repertuarach najwybitniejszych artystów na świecie.


***

mat.pras./aw

Zobacz więcej na temat: Dwójka