17. Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2025 08:20
KODY 2025 to pięć dni spotkań z muzyką, w których tradycja i eksperyment nie są przeciwieństwami. Są dwoma sposobami rozumienia świata – jego pamięci, jego teraźniejszości i jego przyszłości.
KODY 2025 to pięć dni spotkań z muzyką, w których tradycja i eksperyment nie są przeciwieństwami. Są dwoma sposobami rozumienia świata.
KODY 2025 to pięć dni spotkań z muzyką, w których tradycja i eksperyment nie są przeciwieństwami. Są dwoma sposobami rozumienia świata.Foto: Mat. pras.

28 maja - 1 czerwca 2025

Nie szukamy jednej odpowiedzi. Nie stawiamy jednej tezy.

Słuchanie to dla nas proces, ruch nie cel.

Nie narzucamy tematu. Bo nie chodzi o definicje, tylko o doświadczenie.

Zaprosiliśmy artystów z różnych stron świata, by pokazali, jak dziś czyta się kulturowe kody i jak można je na nowo wyrazić w dźwięku. Każdy w swoim języku. Każdy według własnej logiki i własnego doświadczenia.

Przed nami kilkanaście wydarzeń: koncerty, performance, instalacja muzyczna, Noc Tańca.

Różne tradycje. Różne rytmy. Różne wrażliwości. Jedna przestrzeń dla uważnego słuchania i wspólnego bycia.

Dołączcie do nas — by doświadczać muzyki, która nie zamyka świata w formułach, ale otwiera go na nowe.

Grzegorz Paluch, kurator Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY

Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY, organizowany od 2009 roku w Lublinie, to unikalna przestrzeń spotkania muzyki tradycyjnej i nowoczesnych eksperymentów dźwiękowych. Ideą festiwalu jest dialog między odległymi zjawiskami kulturowymi i estetycznymi – w czasie, przestrzeni i różnych gatunkach sztuki, odkrywający kody kulturowe we współczesnej muzyce polskiej i międzynarodowej.

Od 17 lat na scenach festiwalu spotykają się wybitni kompozytorzy muzyki współczesnej, radykalni improwizatorzy, muzycy tradycyjni i twórcy czerpiący z etnicznych brzmień. Twórcy wydarzenia stawiają pytanie, jak brzmi "tradycja" w XXI wieku, tworząc przestrzeń do eksperymentów, łączących etniczne brzmienia z elektroniką, improwizacją czy noise’em.

Wśród najbardziej wyczekiwanych wydarzeń tegorocznej edycji KODÓW z pewnością znajdzie się występ Kali Malone - jednej z najważniejszych aktualnie kompozytorek muzyki minimalistycznej, znanej z monumentalnych, hipnotycznych utworów na organy. Jej pojawienie się na KODACH to wyjątkowa okazja dla miłośników głębokiego, transowego brzmienia. Z Australii przybędzie Oren Ambarchi - legenda eksperymentalnej gitary i ambientu, znany m.in. ze współpracy z Jimem O’Rourkiem i Sunn O))), który zagra solowy koncert oraz wystąpi w składzie tria Ghosted, które tworzą czołowe postaci sceny światowej improwizowanej.

Na granicy sacrum i elektroniki poruszy się również Kara-Lis Coverdale, kanadyjska artystka łącząca barokowe inspiracje z cyfrową zmysłowością, oraz Sarah Davachi, mistrzyni ambientu i mikrotonalnej medytacji. Festiwalowy rave poprowadzi ukraiński kolektyw HrayBery w ramach Nocy Tańca – wydarzenia, które połączy klubowy puls z politycznym manifestem.

Na festiwalu nie zabraknie również znakomitych polskich artystów, których obecność buduje tożsamość KODÓW jako wydarzenia lokalnego i międzynarodowego jednocześnie. Wystąpi Lumpeks – zespół reinterpretujący polskie tańce wiejskie w jazzowej i eksperymentalnej formie, duet Michał Żak & Synnøve Plassen, sięgający do tradycji Polski i Norwegii, a także kIRk – mistrzowie improwizowanego dub-techno. Wśród pozostałych artystów pojawi się także Kompopolex– polski projekt z pogranicza eksperymentalnej elektroniki i performansu.

17. Festiwal KODY to także spotkanie z niezwykle wyrazistymi artystkami współczesnej sceny muzyki eksperymentalnej – Félicią Atkinson, francuską kompozytorką, poetką i artystką wizualną, tworzącą intymne pejzaże dźwiękowe utkane z tekstów, analogowych syntezatorów i organicznych szumów oraz Ellen Arkbro, operującą brzmieniem w sposób niemal architektoniczny, wymagając od słuchacza skupienia i obecności.

W trakcie festiwalu zachęcamy do odwiedzenia krużganków renesansowego klasztoru oo. Dominikanów w Lublinie, gdzie Szymon Wójcik zaprezentuje 12-kanałową instalację dźwiękową na sztuczny chór i syntezator modularny ARP 2500 – I LOVE YOU HILDEGARD!

Na wszystkie wydarzenia obowiązują bezpłatne wejściówki.

Organizator: Rozdroża. Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych

Współorganizatorem wydarzenia jest Narodowe Centrum Kultury.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu kulturalnego Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej 2025.

***

Mat. pras.

Zobacz więcej na temat: Dwójka patronat