Podwójny Faust w Filharmonii Berlińskiej

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 09:00
Dzieła Liszta i Wagnera zainspirowane słynnym dramatem Goethego zabrzmiały w listopadzie pod batutą Riccarda Chailly'ego. Zapraszamy na retransmisję.
XIX-wieczny wizerunek Fausta
XIX-wieczny wizerunek FaustaFoto: Wikimedia/CC

Co ciekawe, żaden z kompozytorów nie stworzył symfonii programowej w rozumieniu Berliozowskim - opowiadającej dźwiękami fabułę dzieła Goethego. Popularniejsza "Symfonia Faustowska" Franciszka Liszta to w istocie trzy monumentalne, chóralno-symfoniczne portrety głównych bohaterów dzieła: Fausta, Małgorzaty i Mefistofelesa.

Natomiast Uwertura "Faust" ma w dorobku Ryszarda Wagnera znaczenie drugoplanowe. Choćby dlatego, że to dzieło w pewnym sensie niedokończone. Pierwotnie kompozytor planował bowiem stworzyć wielkich rozmiarów symfonię programową. Ostatecznie porzucił jednak to zamierzenie, a ukończone pierwsze ogniwo dzieła uzupełnił o materiał tematyczny pozostałych i uczynił samodzielną uwerturą koncertową.

Na retransmisję berlińskiego koncertu zaprasza Klaudia Baranowska.

Program:

Ryszard Wagner Faust Overture d-moll WWV 59

Franciszek Liszt Symfonia Faustowska S.108

Wyk. Nikolai Schukoff - tenor; Rundfunkchor Berlin, Berliner Philharmoniker, dyr. Riccardo Chailly

(Filharmonia Berlińska, 28.11.2013)

6 maja (wtorek), godz. 19.30-21.30, wprowadzenie o 19.00

mm/bch

Czytaj także

Niemieckie mity. Czy diabeł Fausta był prawdziwy?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2014 14:00
- W historii i kulturze Niemiec ogromną rolę odegrał afekt antyromański. Być może dotyczył on wszystkiego, co nie niemieckie... - zastanawiali się goście "Rozmów po zmroku", Jacek Buras i Andrzej Kopacki, odpowiedzialni za polskie wydanie książki Herfrieda Münklera "Mity Niemców".
rozwiń zwiń