"Tansman Epizody" Góreckiego w Łodzi. Polska premiera!

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2015 10:09
Transmisja koncertu prosto z Tansman Festivalu, podczas którego zabrzmi IV Symfonia Henryka Mikołaja Góreckiego.
Audio
  • Jacek Hawryluk o londyńskim prawykonaniu IV Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego (Wybieram Dwójkę)
  • IV Symfonia Góreckiego dojrzewała w szufladzie 7 lat. Rozmowa z Beatą Bolesławską-Lewandowską, Joanną Wnuk-Nazarową i córką kompozytora Anną Górecką (Poranek Dwójki)
  • Andrzej Boreyko: Czwarta Symfonia Góreckiego nie stanowi przedłużenia Trzeciej (Dwójka)
Henryk Mikołaj Górecki zmarł przed ukończeniem IV symfonii. Dzieła dopełnił jego syn - Mikołaj Górecki
Henryk Mikołaj Górecki zmarł przed ukończeniem IV symfonii. Dzieła dopełnił jego syn - Mikołaj GóreckiFoto: PAP/Roman Koszowski

Jedno z najważniejszych wydarzeń w polskiej kulturze muzycznej tego roku organizowane jest przez Stowarzyszenie Promocji Kultury im. A. Tansmana w Łodzi w ramach Tansman Festival. To finał światowej prezentacji w cyklu 4 premier Londyn-Los Angeles-Amsterdam-Łódź.

Henryk Mikołaj Górecki był ikoną muzyki współczesnego świata. Jego twórczość uznano za zjawisko niezwykłe i szlachetnie osobne.

Niebywały sukces III Symfonii "Symfonii pieśni żałosnych" - na angielskich i amerykańskich listach przebojów notowanej wyżej niż utwory rozrywkowe - przyczynił się do tego, że IV Symfonia stała się jednym z najbardziej oczekiwanych utworów na świecie.

Program:

Aleksander Tansman IV Tańce polskie (1931)

Aleksander Tansman IV Mouvements (1968)

Henryk Mikołaj Górecki IV Symfonia "Tansman Epizody" (2006) – premiera polska

Wykonawcy: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego, dyrygent - Mirosław Jacek Błaszczyk

***

Na koncert w Sali Koncertowej Filharmonii Łódzkiej (ul. Narutowicza 20/22) - oraz Dwójkową transmisję w "Filharmonii Dwójki" - zapraszamy w niedzielę (15.02) w godz. 19.00-21.45.

/

mat.prasowe/mc

Czytaj także

Aleksander Tansman - przyjaciel Chaplina

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2014 18:03
- W latach 20. podbił Amerykę. Jego muzyki w Hollywood Bowl słuchały tysiące wielbicieli - mówił w Dwójce Wojciech Wendland.
rozwiń zwiń