REKLAMA

Stańko i Chyra czytają Chopina. Niezwykły koncert

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2015 11:00
Wybitni artyści zmierzyli się nie z muzyką Chopina, lecz z jego korespondencją. Zapraszamy na retransmisję z Festiwalu "Chopin i jego Europa".
Tomasz Stańko chętnie składa ostatnio hołdy wybitnym postaciom polskiej kultury. Po płycie pod wiele mówiącym tytułem Wisława przyszedł czas na Listy Chopina - Improwizacje
Tomasz Stańko chętnie składa ostatnio hołdy wybitnym postaciom polskiej kultury. Po płycie pod wiele mówiącym tytułem "Wisława" przyszedł czas na "Listy Chopina - Improwizacje"Foto: PAP/Marcin Obara

Tomasz Stańko ma w dorobku między innymi wspólny album z Leszkiem Możdżerem zatytułowany "Chopin-Impresje" oraz udział  w festiwalu "Chopin i jego Europa" w 2007 roku, kiedy to wystąpił z pianistą Makoto Ozone. Jego ostatnie spotkanie z fenomenem mistrza Mazurków nie czerpało jednak z muzycznego dorobku wielkiego Fryderyka.

Punktem wyjścia dla programu "Listy Chopina - Improwizacja" była autentyczna korespondencja kompozytora, którą czytał Andrzej Chyra. Za liryczną, pełną melancholii warstwę muzyczną odpowiadało natomiast improwizujące trio pod wodzą Tomasza Stańki.

***

Program:

Tomasz Stańko Teeny, Daada, Maldora' s, The Dark Eyes of Martha Hirsch, Melancholia, Euforila

Krzysztof Komeda Ballada

Tomasz Stańko Now Y.

Wyk. Andrzej Chyra - recytacje fragmentów listów Chopina; Tomasz Stanko - trąbka, Marcin Wasilewski - fortepian, Arild Andersen - kontrabas, Olavi Louhivuori - perkusja

***

Na retransmisję koncertu zapraszamy do "Filharmonii Dwójki" w niedzielę (8.03) w godzinach 19.00-21.30. Program poprowadzi Tomasz Szachowski.

mm/jp

Czytaj także

Tomasz Stańko: w PRL jazzmani mieli wygodne życie

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2014 18:08
- Paradoksalnie zamknięty komunistyczny ustrój pomógł nam wyrobić swój odrębny muzyczny język. Komeda, Trzaskowski czy mój kwintet… Graliśmy dosyć oryginalnie. Podobnie zresztą było z filmem czy literaturą - mówi Tomasz Stańko w radiowej Trójce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dang Thai Son: gdy po raz pierwszy dotknąłem Erarda, wpadłem w panikę

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 10:00
Historia zatoczyła koło. Przed dziewięciu laty, na pierwszym Festiwalu "Chopin i jego Europa" znakomity wietnamski pianista po raz pierwszy zasiadł do historycznego fortepianu, by z Orkiestrą XVIII wieku wykonać Koncert e-moll. W niedzielę powtórzył ten wyczyn. Zabrakło tylko nieodżałowanego Fransa Brüggena.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nelson Goerner: w 1986 roku jako pierwszy zagrałem dla Marthy Argerich...

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2014 16:00
- Poznałem ją, gdy po czternastu latach wróciła do Argentyny. Zorganizowano wtedy spotkanie, na którym miała poznać młodych argentyńskich muzyków. Miałem szczęście zagrać dla niej jako pierwszy z uczniów - wspominał Nelson Goerner, który wystąpiła w finałowym koncercie Festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Stańko: bez wolności bym umarł

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2014 20:00
Tomasz Stańko opowiada na antenie Trójki o tym, co jest dla niego najważniejsze - o muzyce i wolności.
rozwiń zwiń