"Symfonia z dzwonkami" dla ofiar terroryzmu

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2015 14:00
- IV Symfonia Mahlera jest dla mnie jak joga. Pozwala mi oddychać - mówiła Camilla Tilling. Sopranistka wystąpiła z NOSPR na koncercie inauguracyjnym 19. Festiwalu Beethovenowskiego.
Audio
  • Dyrygent Leonard Slatkin i sopranistka Camilla Tilling o koncercie inauguracyjnym 19. Festiwalu Beethovenowskiego (Filharmonia Dwójki)
Camilla Tilling wykonuje IV Symfonię Mahlera od kilkunastu lat. Twierdzi, że ten utwór w niej dojrzewał
Camilla Tilling wykonuje IV Symfonię Mahlera od kilkunastu lat. Twierdzi, że ten utwór w niej dojrzewałFoto: materiały promocyjne

- Wiele osób zaczyna kontakt z Mahlerem właśnie od tego utworu - mówił z kolei Leonard Slatkin, który poprowadził Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia. - To najbardziej bezpośrednia z jego symfonii. Chwilami przypomina wręcz Mozarta - dodał.

Ale "Symfonia z dzwonkami" potrafi być też nośnikiem ważkich przeżyć. - W 2013 roku byłam w Bostonie tydzień po ataku terrorystycznym. Odbył się wtedy koncert ku pamięci ofiar, właśnie z IV Symfonią. Śpiewałam ją także w Paryżu, gdy miał miejsce zamach na redakcję "Charlie Hebdo”. Podczas warszawskiego wykonania będziemy natomiast mieli w pamięci ofiary z Tunezji - deklarowała Camilla Tillng.

Artyści zaprezentowali także dzieła Beethovena i Brahmsa. Okazało się przy okazji, że ten ostatni bał się swojego wielkiego poprzednika aż do pięćdziesiątki...

***

Prowadzący: Piotr Wojciechowski

Goście: Leonard Slatkin (dyrygent), Camilla Tilling (sopranistka)

Data emisji: 22.03.2015

Godzina emisji: 20.28

Materiał wyemitowany w audycji "Filharmonia Dwójki"

mm/jp

Czytaj także

Wymowne Adagietto bez słów

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2012 16:50
W listopadzie 1901 roku, gdy "V Symfonia" Mahlera ukończona była w połowie, słynny kompozytor poznał niezwykle piękną i atrakcyjną kobietę...
rozwiń zwiń
Czytaj także

19. Festiwal Beethovenowski na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2015 09:01
- Dziesięć utworów Beethovena, kilka Brahmsa, najważniejsze symfonie i pieśni Mahlera, a wszystko w najlepszym wykonaniach - zapraszała na rozpoczęty 22 marca festiwal Elżbieta Penderecka.
rozwiń zwiń