Premierowa "Kantata o Chrzcie Polski"

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2016 10:00
Zapraszamy na retransmisję koncertu, podczas którego po raz pierwszy zabrzmiała "Kantata o Chrzcie Polski" Aleksandra Kościowa.
Audio
  • Aleksander Kościów o "Kantacie o Chrzcie Polski" (Poranek Dwójki)
Fragment plakatu promującego premierę Kantaty o Chrzcie Polski Aleksandra Kościowa
Fragment plakatu promującego premierę "Kantaty o Chrzcie Polski” Aleksandra KościowaFoto: materiały prasowe

"Kantata o Chrzcie Polski" Kościowa to specjalne zamówienie kompozytorskie Chóru Polskiego Radia z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. W jego prawykonaniu wzięli udział: Chór Polskiego Radia, zespół Cellonet pod kierownictwem artystycznym Andrzeja Bauera, zespół kameralny Sinfonii Varsovii oraz Robert Morawski (fortepian). Całość poprowadził kierownik artystyczny i dyrygent Chóru Polskiego Radia - Szymon Wyrzykowski.

- Ta obsada łączy w sobie palety klasycznego oratorium ze współczesnością faktury i kolorystyki: trzy klarnety, trzy puzony, trzech perkusistów, fortepian, siedem wiolonczel i kontrabas – a nad tym wszystkim mieszany chór o wielu klasycznych i niestandardowych funkcjach i zastosowaniach. Blisko godzinne przedstawienie odmalowane dźwiękami i skojarzeniami, czytelnymi i ukrytymi kodami muzycznymi, kulturowymi i estetycznymi – zapowiadał Aleksander Kościów.


 - Chrzest Polski - przypominał kompozytor - to potężny symbol przejścia, uniwersalna metafora podjęcia zmiany ze świadomością konieczności utrzymania jej owoców za wielką nieraz cenę. "Kantata o Chrzcie Polski" to rodzaj misterium, rozpiętego między sacrum i profanum, dwoma biegunami kluczowego dla Polski i Europy wydarzenia. Jakkolwiek dzisiejsze rozumienie tamtego, owianego historyczną tajemnicą aktu daje się odczytywać z różnych perspektyw, utwór przyjmuje perspektywę symbolu, który wyznaczył byt i charakter tej części świata i zamieszkujących ją ludzi na kolejne 1050 lat. Krzyż - narysowany muzyką w kilku planach symbolicznych, z czego najlepiej słyszalny jest ten, który określa kolejne ramiona ze względu na strony świata, te zaś opisuje muzyką ze względu na ich istotne toposy. Wolny od pojęcia miary i ekspresji kierunek północy; hołdujący rytmice, a więc mierze i technologii, otwarty kierunek zachodni; oddany mistyce, świątyni, idei, zamknięty kierunek wschodni; wreszcie kierunek południowy, zorientowany ku ziemi, dotyczący człowieka i przedłużający linię północną poprzez chrzest uczestnictwa w świecie oraz Chrzest uczestnictwa w dogmacie religijnym – tłumaczył Aleksander Kościow.

Światowa premiera "Kantaty o Chrzcie Polski" Aleksandra Kościowa odbyła się 10 listopada 2016 r. o godz. 19.30 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

Organizatorzy: Polskie Radio, Program 2 Polskiego Radia i Fundacja Rozwoju Sztuki Sonoris. Koncert realizowany przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Chór Polskiego Radia - dedykacje muzyczne".

***

Na retransmisję koncertu w "Filharmonii Dwójki" w niedzielę (4.12) w godz. 19.00-21.30 zaprasza Ewa Szczecińska.  

materiały prasowe/jp/mz