Polskie Radio
Section05
Chrzest Polski

Sekretarz Episkopatu: w rocznicę Chrztu Polski módlmy się o pomyślność naszej Ojczyzny

Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, biskup Artur Miziński wskazał, że 1054. rocznica chrztu Polski jest wezwaniem do szczególnej modlitwy w intencji przyszłości naszej Ojczyzny, abyśmy mogli wspólnymi siłami zminimalizować skutki zdrowotne, społeczne i gospodarcze trwającej epidemii.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo aktualności katolickie Chrzest Polski chrześcijaństwo Kościół katolicki

Chrzest Polski. Data, która wcale nie jest taka oczywista

- Jest to data symboliczna, niepewna, która już chyba w wieku XIII była przedmiotem pewnego sporu. Widać go na kartach roczników, jest pewna niezgodność co do tej kwestii. Możemy jednak przypuszczać, że dla samego zainteresowane ona niekoniecznie musiała być taką wielką, symboliczną i założycielską datą - mówił Łukasz Kozak.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Łukasz Kozak Łukasz Modelski Chrzest Polski HISTORIA Mieszko I mieszko

„Dumni z Polski”, czyli co Polaków napawa dumą

„Dumni z Polski” to specjalny dodatek do dziennika „Rzeczpospolita”, który obejmuje polską historię, sztukę i naukę. – Jeśli chodzi o historię Polski, to najważniejszym wydarzeniem była Unia Lubelska. To było przełomowe wydarzenie, które do dzisiaj owocuje. Cała nasza kultura jest oparta na tym wydarzeniu – mówiła Monika Rotulska, historyk i dziennikarka „Rzeczpospolitej”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski Chrzest Polski chrześcijaństwo